Wiadomości
Najnowszej powieści Anny Sakowicz bedzie można posłuchać w marcu w Radiu Gdańsk Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

poniedziałek,

06 marca 2017

11:00

Nowa powieść w Radiu Gdańsk. "Niedomówienia" Anny Sakowicz [ODCINKI]

Trudna miłość, niepokojąca zagadka i rodzinna fascynacja "czarną sztuką" splątana z historią pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga. Od wtorku 7 marca na antenie Radia Gdańsk nowa powieść w odcinkach - Niedomówienia "Anny Sakowicz".

W swojej piątej książce Anna Sakowicz pozwala nam przeżyć wspólnie z bohaterką - Janką - wiele życiowych zakrętów, a przy okazji wprowadza nas w świat drukarzy, pasjonatów tajemniczego zapachu słów ukrytych w książkach.

Sakowicz wzrusza, śmieszy i zaciekawia historią niepokornej 40-latki, zanoszącej pod gdański pomnik Gutenberga egzemplarze wydrukowanych przez siebie książek i znajdującej w tym miejscu ukryte zdjęcia. Bohaterka na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Z jakim skutkiem - o tym trzeba samemu przeczytać albo posłuchać w Radiu Gdańsk.

NIEDOMÓWIENIA CZY NIE DO MÓWIENIA?

W rozmowie z dziennikarką Radia Gdańsk Iwoną Borawską Anna Sakowicz mówiła o interpretacji tytułu powieści - można z niego utworzyć sformułowanie "nie do mówienia". - Dzięki temu tytuł nabrał wieloznaczności. Chodzi o rzeczy, które są niedopowiedziane, ale też te, których nie da się wypowiedzieć głośno. Bohaterowie mają sporo takich tajemnic - wyjaśniła autorka.

ZWIĄZEK W CIENIU PRZESZŁOŚCI

Istotnym wątkiem powieści, oprócz śledztwa, jest historia związku głównej bohaterki. Jej partner Łukasz w dzieciństwie przeżył traumę, żyjąc z ojcem o skłonnościach sadystycznych, co odbija się na nim do dziś. Waha się pomiędzy koniecznością obrony swojej bezbronnej matki, a żalem do niej, że sama nie wyzwoliła się z wpływu męża-tyrana.

- Elementy życia codziennego z Janką wywołują w nim negatywne emocje. Choćby postawienie przed nim talerza przez Jankę w kuchni rodzi przykre wspomnienia, bo ojciec nakazywał matce stawianie go w bardzo cichy sposób. Łukasz boi się wejść w głębszą relację z Janką, ale z drugiej strony bardzo chce tego związku - opowiadała Anna Sakowicz.

Powieść Anny Sakowicz "Niedomówienia" na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku o godz. 5:20, 15:40 i 20:50. Pierwszy odcinek już we wtorek 7 marca. Czyta Olga Barbara Długońska.

Odcinek 1


Odcinek 2


Odcinek 3


Odcinek 4


Odcinek 5


Odcinek 6


Odcinek 7


Odcinek 8


Odcinek 9


Odcinek 10


Odcinek 11


Odcinek 12


Odcinek 13


Odcinek 14


Odcinek 15


Odcinek 16


Odcinek 17


Odcinek 18


Odcinek 19


Odcinek 20


Odcinek 21


Odcinek 22


Odcinek 23


Odcinek 24


Odcinek 25


Odcinek 26


Odcinek 27

Odcinek 28


Odcinek 29


Odcinek 30


Odcinek 31


Odcinek 32


Odcinek 33


Odcinek 34


Odcinek 35


Odcinek 36


Odcinek 37


Odcinek 38


Odcinek 39


Odcinek 40Odcinek 41


Odcinek 42


Odcinek 43


Odcinek 44


Odcinek 45


Odcinek 46


Odcinek 47


Odcinek 48


Odcinek 49


Odcinek 50

ib/mich/dr