Wiadomości
Nowe urządzenie oglądał m.in wicemarszałek Paweł Orłowski Fot. Szpitale Wojewódzkie w Gdyni

czwartek,

02 marca 2017

12:44

Amerykański sprzęt do radioterapii w Gdyni. "Pierwsi pacjenci skorzystają w kwietniu"

Gdyńskie Centrum Onkologii testuje nowy aparat do radioterapii. Pierwsi pacjenci będą poddani naświetleniom na początku kwietnia. Aparat kosztował prawie 8 milionów złotych.

Został kupiony dzięki dotacjom z Ministerstwa Zdrowia, które przekazało 6 milionów 715 tysięcy złotych, oraz z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, który wsparł zakup kwotą półtora miliona złotych.

Akcelerator trafił do Gdyni w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, którego jednym z celów jest doposażenie zakładów radioterapii w Polsce, w nowoczesny sprzęt medyczny. Przez cały marzec urządzenie będzie poddawane testom a personel przejdzie szkolenie. Pierwsi pacjenci będą poddani naświetleniom 3 kwietnia.

NOWA JAKOŚĆ LECZENIA

W gdyńskim szpitalu obecnie są trzy aparaty do radioterapii. Ten najnowszy kupiono, bo jedno z pracujących urządzeń nie spełniało już 10-letniego kryterium wiekowego. Poza tym akcelerator nie miał wielu funkcji, pozwalających na nowoczesną terapię, często się psuł, co powodowało przestoje i wydłużało kolejki.

Nowy akcelerator wyposażony jest w diagnostyczną (obrazową) wiązkę CBCT oraz stożkową wiązkę o energii 2,5 MV. Pozwalają one na obrazowanie o najwyższej jakości. Aparat przygotowany jest do doposażenia, aby uruchomić w przyszłości wysokospecjalistyczną procedurę radioterapii bramkowanej oddechem. Ten rodzaj napromieniania stosuje się m.in. w leczeniu nowotworów piersi czy płuc. Będzie to drugi akcelerator w Gdyńskim Centrum Onkologii, na którym byłaby możliwość stosowania radioterapii sterowanej oddechem. 

Dostawcą sprzętu jest amerykańska firma Varian Medical Systems. W polskich oddziałach radioterapii pracuje obecnie ponad 80 akceleratorów liniowych tego producenta.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl