Wiadomości
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk razem ze stypendystami Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

poniedziałek,

27 lutego 2017

17:43

"Wydobywamy na światło dzienne ważną twórczośc". Stypendia dla artystów przyznane [LISTA]

W siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku po raz 16. wręczono stypendia, które Urząd Marszałkowski przyznał na wsparcie twórczości pomorskich twórców kultury. Przydzielane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, promowaniem kultury oraz opieką nad zabytkami. Wydarzenie uświetniły mini-recitale stypendystów.


- Wydobywamy na światło dzienne niezwykle ważną twórczość. Ona oprócz działalności prowadzonej przez instytucje kultury, dopełnia obraz artystycznej działalności Pomorza - mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który wręczył stypendia dla twórców kultury.

- Pomorze jest ważnym miejscem na mapie Polski i Europy ze względu na siłę tej twórczości. Tu chodzi o to, by wypłynąć na szersze wody i pokazać się również poza Pomorzem. Chcemy budować silną markę Pomorza jako miejsca, gdzie twórczość jest na najwyższym poziomie.

"TO DLA NAS BARDZO DUŻO"

Stypendium z Urzędu Marszałkowskiego jest szczególnie cenne dla młodych artystów. Tak jest między innymi w przypadku zespołu The King's Road, którego czterej muzycy zostali stypendystami.

- Koszta nagrania płyty są dziś bardzo wysokie i przerastają możliwości przeciętnego studenta. To dla nas bardzo dużo - mówi Marek Puchowski, gitarzysta i wokalista. Muzycy pieniądze przeznaczą na nagranie debiutanckiego albumu. - Muzycznie będzie to The King's Road, które słuchacze znają z koncertów, czyli delikatny dźwięk i delikatne słowo - dodaje.

Najwięcej dofinansowań dotyczy projektów muzycznych. Inne projekty dotyczą m.in. filmu, literatury, poezji i rzeźby. Pełna lista stypendystów poniżej.

Rafał Mrowicki


Zobacz Galerię