Wiadomości
Fot. Michał Puszczewicz

czwartek,

23 lutego 2017

20:35

Gdynia: Osunęła się skarpa wraz z częścią drogi. Na miejscu trzy zastępy straży pożarnej

14 osób ewakuowano z wielorodzinnego budynku w Gdyni przy ulicy Sędzickiego. Na dom i część ulicy osunęła się skarpa.
Do zdarzenia doszło (23 lutego) przed godz. 20:00. Budynek przy ul Sędzickiego zasypany był do wysokości pierwszego piętra. - Skarpa osunęła się na tyle niefortunnie, że przysypała drzwi wejściowe do budynku. Ewakuowano 14 osób - mówił Łukasz Płusa, rzecznik pomorskiej straży pożarnej.

"WYDAWAŁO SIĘ, ŻE ŚNIEG SPADA Z DACHU"

- Huk był niesamowity! Wydawało mi się, że śnieg spada z dachu. Wyjrzałam przez okno i zobaczyłam płynącą lawę błota - relacjonowała jedna z mieszkanek naszej reporterce. - Akurat wchodziłam po schodach na górę. Zeszłam na dół i zobaczyłam to błoto, które wpłynęło do klatki schodowej. Widok był okropny, bo już nie można było wyjść - dodała inna mieszkanka.

Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej. Po ewakuowanych mieszkańców został wysłany autobus.

KONSTRUKCJA DOMU NIENARUSZONA

Trwa ustalanie przyczyn osunięcia się skarpy. Zdaniem Mirosława Mendyka ze straży pożarnej, za wszystko odpowiedzialna jest woda. - W wyniku opadów deszczu spływała z wyższej posesji, wpływała pod jezdnię i doszło do wypłukania.

Chociaż konstrukcja domu nie została naruszona, inspektor budowlany zakazał mieszkańcom powrotu do budynku na noc. Wszyscy ewakuowani spędzili noc u swoich rodzin albo w hotelu, gdzie nocleg zapewniło miasto. Teren został odgrodzony. Zniszczony jest też poważnie fragment nawierzchni ulicy Sienkiewicza.

Ewelina Potocka/mar/mmt

Zobacz Galerię