Wiadomości
Punkt szybkiego ładowania w Gdyni Fot. media.energa.pl

sobota,

18 lutego 2017

11:55

Żeby naładować samochód elektryczny w Trójmieście, potrzebujemy karty. "Skąd ją wziąć?"

W Trójmieście jest za mało stacji ładowania samochodów elektrycznych - alarmuje gdański piekarz Grzegorz Pellowski. Jego zdaniem, dodatkowym utrudnieniem jest konieczność posiadania karty magnetycznej umożliwiającej ładowanie. Ale nie wiadomo, skąd ją wziąć - dodaje Pellowski.

- To już jest pewna bariera. Nieraz bariera nie do przeskoczenia. Przyjeżdżają koledzy spoza Gdańska i nie mogą naładować samochodu. Pytają "Skąd bierze się te karty?". Odpowiadam im, że sam tego nie wiem - skarży się Pellowski.


TAKI SYSTEM OBOWIĄZUJE W CAŁEJ EUROPIE


- System Kart obowiązuje w całej Europie - odpowiada rzecznik Energi Urszula Drukort-Matiaszuk. Ładowanie samochodów elektrycznych jest u nas bezpłatne - jednak system wymaga autoryzacji kartą magnetyczną. Można ją zamówić z każdego miejsca w Polsce, rejestrując się na stronie emobility.pl.

JEDNORAZOWA REJESTRACJA

- Aby rozpocząć korzystanie z ładowarek, trzeba się zalogować do specjalnego systemu. Otrzymuje się wówczas kartę, dzięki której można się podłączyć do każdej ładowarki w naszym kraju i naładować swój samochód. Rejestracja jest jednorazowa i umożliwia dostęp do wszystkich ładowarek sieci, którymi dysponujemy - wyjaśnia Drukort-Matiaszuk.

TO MOŻE BYĆ PROBLEMEM DLA OBCOKRAJOWCÓW

O ile Polak jakoś poradzi sobie ze zdobyciem karty, o tyle dla obcokrajowca będzie to spory problem. Być może sprawę wkrótce rozwiąże przejście na system cyfrowy i zastąpienie karty - rejestracją przez smartfona.

W Trójmieście Energa uruchomiła 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych.


Iwona Wysocka/puch


Zobacz Galerię