Wiadomości
Fot. materiały prasowe

piątek,

17 lutego 2017

16:18

Pomorskie gminy z unijną kasą na lepsze oświetlenie. "Oszczędność energii i samorządowych pieniędzy"

Do końca przyszłego roku Pomorze czeka świetlna rewolucja. 18 gmin przy współpracy z Energą Oświetlenie przygotowało wnioski o unijne dofinansowanie energooszczędnego oświetlenia. Koszt inwestycji to 70 milionów złotych, z czego 34 ma pochodzić z Unii Europejskiej.

Inwestycja kładzie nacisk na wprowadzenie energooszczędnego oświetlenia ledowego oraz na bezpieczeństwo. Jednym z priorytetów jest lepsza widoczność przejść dla pieszych. - To nowe otwarcie na samorządy - mówi Michał Bełbot, pełnomocnik zarządu spółki Energa Oświetlenie, która zapewniła gminom pomoc prawną. Firma chce również wprowadzić na szerszą skalę aplikację parkingową, dzięki której kierowcy będą wiedzieli czy z ich zaparkowanymi samochodami dzieje się niebezpieczeństwo. W sali konferencyjnej stadionu Energa Arena samorządowcy odebrali certyfikaty potwierdzające przyznanie dofinansowania.

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII

Jak tłumaczy Piotr Meler, prezes Energa Oświetlenie, to pionierska forma współpracy z samorządami. - Cieszymy się z samorządowcami, że dzięki dobrej współpracy udało się sięgnąć po środki unijne. Dofinansowanie pozwoli gminom zaoszczędzić duże ilości energii oraz na wydatkach. Spółka Energa Oświetlenie pomogła samorządom przygotować to przedsięwzięcie od strony prawnej. Wszyscy wnioskodawcy otrzymali dofinansowanie. Decydowała o tym efektywność programu, czyli to ile uda się zaoszczędzić - zaznacza.

Prezes dodaje, że dzięki dofinansowaniu uda się zmodernizować 18 tysięcy opraw świetlnych w województwie pomorskim. Prezes spółki Energa Oświetlenie zaznacza również, że inne regiony mogą pójść w ślady Pomorza jeżeli chodzi o tego typu współpracę spółki energetycznej samorządami. Jest po konsultacjach z przedstawicielami województwa kujawsko-pomorskiego.

WSPARCIE SAMORZĄDÓW

Pomoc spółki Energa Oświetlenie oznacza dla gminnych budżetów duże oszczędności. - Przy okazji Regionalnego Programu Operacyjnego i wspólnego działania z Energą Oświetlenie nasz wkład własny w inwestycję będzie dużo mniejszy niż gdybyśmy mieli sfinansować to z gminnych pieniędzy. To dobry patent dla innych gmin, bo takie porozumienia dają większą możliwość zdobycia środków unijnych - mówi Piotr Zabrocki, burmistrz gminy Czarne, dla której nowoczesne oświetlenie to ok. 700 tys. złotych oszczędności.

Projekt ma poprawić bezpieczeństwo, bo jednym z jego priorytetów jest doświetlenie przejść dla pieszych. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2018 roku.
Rafał Mrowicki