Wiadomości
Fot. archiwum Radia Gdańsk

czwartek,

16 lutego 2017

15:44

Bytów: Spowodował wybuch w domu, ale zapłaci tylko grzywnę

Członek bractwa rycerskiego Tadeusz K., który spowodował wybuch w jednym z mieszkań w Bytowie usłyszał wyrok. Sąd skazał go zapłacenie grzywny.

We wrześniu 2013 roku Tadeusz K. spowodował w mieszkaniu przy ulicy Tartacznej eksplozję czarnego prochu.

USZKODZONE ŚCIANY

Eksplozja spowodowała uszkodzenia kilku ścian w budynku. Sprawa trafiła do sądu, jednak z czasem biegli zmodyfikowali swoją opinię. Pierwotnie śledczy zakładali, że wyniku eksplozji budynek mógł się nawet zawalić. Jedna ze szczytowych ścian miała pęknięcia. Urząd Miejski w Bytowie był nawet gotowy wykwaterować lokatorów, jednak dodatkowe ekspertyzy i opinie biegłych zmieniły sytuację.


KARA GRZYWNY

Z dokumentów wynikało, że wybuch nie zagrażał życiu i zdrowiu oraz konstrukcji budynku. Prokuratura ograniczyła zarzuty do posiadania i wytwarzania prochu w domu. Za to Sąd Rejonowy w Bytowie skazał Tadeusza K. na karę trzech tysięcy złotych grzywny oraz pokrycie kosztów sądowych w wysokości trzystu złotych. Wyrok nie jest prawomocny. Z śledczych wynikało, że mężczyzna mieszał proch w mieszkaniu. Gdy doszło do samozapłonu, wyniósł pojemniki na korytarz i wtedy doszło do eksplozji. Tadeusz K. miał poparzono dłonie, ale obrażenia nie były poważne.

Przemysław Woś/amo