Wiadomości
Szpital w Zakładzie Karnym w Czarnem fot.Służba Więzienna

czwartek,

16 lutego 2017

14:55

Na Pomorzu jest nowy szpital. Otwarto go w... zakładzie karnym

Więźniowie z chorobami przewlekłymi z całego kraju trafiać będą do szpitala działającego przy Zakładzie Karnym w Czarnem, w powiecie człuchowskim. Placówka została właśnie oddana do użytku.

Jej budowa i wyposażenie kosztowały 14 milionów złotych. Pierwsi pacjenci będą przyjęci w marcu, bo trwa jeszcze doposażanie szpitala. Budowę placówki rozpoczęto w 2011 roku, a zakończono w 2016.

- Na terenie szpitala są dwa oddziały wewnętrzne. Każdy ma po 36 łóżek - informuje porucznik Izabela Wojtalik-Loranc z biura prasowego Służby Więziennej. W placówce znajdują się też apteka, pracownie diagnostyczne, laboratorium i przychodnia.

JEDYNY TAKI SZPITAL W POLSCE

- Na parterze będzie oddział dla pacjentów, którzy sami nie chodzą i poruszają się na wózkach. Wszystko jest tam przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze jest oddział dla chorych w stopniu lżejszym oraz poradnia endoskopowa, gabinet stomatologa i pracownia rentgenowska. Drugie piętro to gabinety lekarskie i administracja - dodaje Izabela Wojtalik-Loranc.

CZARNEUroczyste otwarcie szpitala w ZK Czarne. Fot. Służba Więzienna

Dyrektor Zakładu Karnego w Czarnem podpułkownik Wojciech Brzozowski poinformował, że placówka będzie przyjmować osadzonych, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki medycznej. Do placówki mają trafiać osoby pozbawione wolności z terenu całego kraju. Nowy szpital zastąpił i przejmie funkcje istniejącego od kilkudziesięciu lat starego budynku szpitalnego.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl