Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

czwartek,

16 lutego 2017

12:21

Kaszubi chcą zmiany nazwy województwa. Ma być "kaszubsko-pomorskie" [SONDA]

Zmiany w ordynacji wyborczej, w granicach administracyjnych, teraz w nazwie województwa. W ostatnich tygodniach głośno jest o istotnych planach rządu w zakresie działania samorządów. Do prezydenta Andrzeja Dudy trafił list z propozycją zmiany nazwy województwa pomorskiego na kaszubsko-pomorskie.
Autorem pisma jest Norbert Maczulis, emerytowany dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. List wysłał do prezydenta Andrzeja Dudy, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.


Tłumaczy w nim, że na Pomorzu mieszka ponad pół miliona Kaszubów, a nowa nazwa tylko by to podkreśliła. Dodaje, że propozycja związana jest z planowanymi przez rząd zmianami w samorządowej ordynacji wyborczej i w granicach administracyjnych na przykład województwa mazowieckiego.

"W związku z planowanymi zmianami samorządowej ordynacji wyborczej i zmianami administracji naszego kraju ponownie proszę o rozpatrzenie mojej propozycji zmiany nazwy województwa pomorskiego na kaszubsko-pomorskie ze względu na mieszkającą tu mniejszość etniczną. Jest w Polsce województwo warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, będzie środkowopomorskie, a dlaczego nie ma być kaszubsko-pomorskiego, w którym mieszka ponad pół miliona Kaszubów?" - czytamy w liście.

PÓŁ MILIONA KASZUBÓW

"Idea nie jest nowa, ale warto do niej wrócić właśnie teraz, gdy toczy się dyskusja nad kształtem samorządu. Zmiana nazwy byłaby nie tylko potwierdzeniem faktu, że w naszym województwie mieszka około pół miliona Kaszubów, ale też docenieniem ich wkładu w rewolucję Solidarności, która przyniosła Polsce wolność" - dodaje Norbert Maczulis.

mich