Wiadomości
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

czwartek,

16 lutego 2017

09:57

180-letnia palma będzie miała "nowy dom". Tak będzie wyglądała rotunda nowej palmiarni w Parku Oliwskim

Wysoka, bo aż 24-metrowa przeszklona rotunda stanie w Parku Oliwskim w Gdańsku. Tak ma wyglądać nowa palmiarnia. Na razie to koncepcja przedstawiona przez projektantów.

Budynek ze szklaną fasadą wyposażoną w funkcję automatycznego otwierania i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych opiniowany jest obecnie przez poszczególne jednostki miejskie - informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, cytowana przez gdansk.pl

NOWA ROTUNDA I REMONT PALMIARNI

W ramach dokumentacji projektanci przygotowują program prac konserwatorskich, które obejmą całą palmiarnię. Przywrócony ma zostać mansardowy dach (typ dachu łamanego, w którym każda z połaci składa się z dwóch części: górnej - o mniejszym kącie nachylenia oraz dolnej - stromej, co zwiększa możliwości użytkowania poddasza).

PRZEBUDOWA SZKLARNI

Zmienić mają się także funkcje budynku tzw. oranżerii. Powstaną w nim salki konferencyjne, szatnie, pomieszczenia socjalne i sanitarne, salka warsztatowa, a także sala przeznaczona do organizowania wystaw czasowych. Przebudowana ma zostać również szklarnia. Obiekt dostosowany zostanie do uprawy roślin oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach, które latem wystawiane są na terenie parku. Szklarnia zyska również magazyny narzędziowe, pomieszczenia socjalne, szatnie i pomieszczenia sanitarne dla pracowników. Oprócz tego, przywrócone zostaną tereny sąsiadujące z obiektami palmiarni.


NA POMOC 180-LETNIEJ PALMIE

Realizacja inwestycji rozpocznie się w drugiej połowie bieżącego roku, gdy zweryfikowana zostanie dokumentacja projektowa i uzyskane zostaną niezbędne pozwolenia. Budowa ma potrwać rok. Koszty projektu poznam dopiero po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Miasto zdecydowało się na budowę nowej palmiarni, gdyż w budynku starej nie mieści się już rosnąca tam 180-letnia palma, której liście wielokrotnie przebijały dach obecnej rotundy. O nowy obiekt od wielu lat zabiegali mieszkańcy i aktywiści.

palma 853531bFot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

puch