Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

środa,

15 lutego 2017

16:29

Większy komfort dla przyszłych mam. Szpital w Gdyni Redłowie z nowym oddziałem

Są 4 sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi i jedna z wanną. Szpital w Gdyni Redłowie ma nowoczesny oddział ginekologiczno-położniczy. Pierwszy etap prac modernizacyjnych zakończył się rok temu. Teraz oddano do użytku patologię ciąży i trakt porodowy.
- Sale są czyste i przytulne, jest nowoczesna sala cięć cesarskich i sala pooperacyjna. Kobiety mają dostęp do wanny, która zapewnia relaks przed porodem. Szpital proponuje pacjentkom między innymi poród aktywny z wykorzystaniem worków sako, piłek, drabinek czy muzykoterapię. Ciężarne mają także możliwość porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym, a także mogą skorzystać z alternatywnego sposobu uśmierzania bólu – użycia gazu rozweselającego - mówi Beata Gronowska, dyrektor do spraw pielęgniarstwa.

NOWY LEPSZY STANDARD


Jak mówi Paweł Orłowski, członek zarządu województwa do spraw zdrowia, wystrój wnętrz, wygoda, intymność i funkcjonalność oddziału po remoncie niczym nie odbiega od prywatnych klinik.

- Nigdy nie było wątpliwości, że kadra była tu na bardzo wysokim poziomie. Ale standard oddziału pozostawiał wiele do życzenia. Chcemy, żeby panie rodziły w komfortowych warunkach. Wcześniej 20 osób miało do dyspozycji jedną toaletę na korytarzu. Teraz łazienki są w każdej sali. Standard jest bardzo wysoki. Średnio rocznie przyjmowanych jest 2300 pacjentek. W ubiegłym roku urodziło się tu prawie 2200 dzieci. Liczymy, że co roku będzie podobnie - mówi Orłowski.

CO SIĘ ZMIENIŁO

Pierwszy etap prac zakończył się w lutym 2016 roku. Wówczas dzięki modernizacji poprawiły się warunki pobytowe pacjentek. Powstało 9 sal 2-osobowych z łazienkami, 3 sale 1-osobowe z węzłami sanitarnymi do porodów rodzinnych; 1 sala 2-osobowa w pobliżu sali cięć cesarskich; gabinet zabiegowy ginekologiczny; gabinet zabiegowy neonatologiczny; dyżurka dla położnych z łazienką; pokój lekarski z łazienką; punkt pielęgniarski w pobliżu wejścia na oddział; aneks socjalny z wc; śluza umywalkowo-fartuchowa dla personelu; pomieszczenia pomocnicze, brudownik, magazyny pościeli, łóżeczek dziecięcych itp., a także toalety dla osób odwiedzających.

Oddział położniczy zabezpiecza grupa lekarzy specjalistów i ponad 30 wykwalifikowanych położnych, którzy otaczają pacjentki profesjonalną i troskliwą opieką.

Joanna Stankiewicz/mar


Zobacz Galerię