Wiadomości
ZMPG-a S.A. -- Wstępne wizualizacje przyszłego Terminala Promowego w Porcie Gdynia. Fot. materiały prasowe

środa,

15 lutego 2017

14:03

Nowoczesny Terminal Promowy już za dwa lata w Gdyni. Będzie obsługiwał również transport pasażerski [WIZUALIZACJE]

Będzie obsługiwał transport promowy oraz ruch pasażerski. W Gdyni powstanie nowoczesny Terminal Promowy. Stanie przy Nabrzeżu Polskim, w granicach Morskiego Portu w Gdyni.
Zakończenie projektu jest planowane na koniec 2019 roku. Nabrzeże Polskie to część obudowy Basenu IV, sąsiaduje z Nabrzeżami Rotterdamskim i Fińskim. Zostało zbudowane w latach 1927/28 i przebudowane w latach siedemdziesiątych.

ZAGOSPODAROWANE 7 HEKTARÓW

Z terenem, na którym ma powstać Terminal, sąsiaduje Stary Dworzec Morski, wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Główny teren inwestycji ma powierzchnię ok. 7 ha. Dojazd zapewniony jest od strony południowej za pomocą zjazdów z ulicy Polskiej. Terminal promowy będzie miał również bezpośredni dostęp do intermodalnego terminala kolejowego, który został wybudowany w II strefie Nabrzeża Polskiego w ramach projektu "Infrastruktura dostępu drogowego i kolejowego we wschodniej części Portu Gdynia".

Zakłada się, że dzięki tej dostępności na terminalu promowym odbywać się będzie przeładunek kolejowych naczep intermodalnych (Transport intermodalny to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu - przyp. red.).

RUCH PASAŻERSKI I PROMOWY

Przestrzeń i wyposażenie Terminalu Promowego umożliwią obsługę transportu promowego w systemie dwupoziomowym na jednym stanowisku promowym oraz obsługę ruchu pasażerskiego. Ruch pasażerski obsługiwany będzie z galerii pasażerskiej łączącej Budynek Terminalu ze stanowiskiem promowym.

KOMUNIKACJA

Na placu przed budynkiem terminalu powstaną place postojowe i perony do obsługi komunikacji publicznej dla pasażerów w tym m.in.: miejsca postojowe dla taksówek, minibusów, autokarów i autobusów komunikacji miejskiej oraz dla dowozu prywatnego, np. parking Kiss&Ride.

Nowy terminal promowy połączony będzie z międzynarodowym układem komunikacyjnym poprzez autostradę A1, wykorzystując następujący układ ulic i tras: ul. Polska – ul. Janka Wiśniewskiego – Trasa Kwiatkowskiego – Obwodnica Trójmiasta – autostrada A1.

port.gdynia.pl/mar


Zobacz Galerię