Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Wojciech Strozyk

wtorek,

14 lutego 2017

14:01

MEN: Nowa podstawa programowa do 8-letnich podstawówek podpisana

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Minister na konferencji zapowiedziała, że do końca czerwca nauczyciele będą przeszkoleni z wdrażania nowych założeń.
Pierwsi nową podstawę programową będą realizowali uczniowie pierwszej, czwartej i siódmej klasy szkoły podstawowej.

NOWA PODSTAWA UCZY ODPOWIEDZIALNOŚCI

Anna Zalewska mówi, że nowa podstawa programowa jest nowoczesna, ale szanuje historię, a nauczyciele będą mieli wolność przy jej realizowaniu. - Pokazujemy, że na każdej lekcji, na każdym przedmiocie można i trzeba pracować projektem, by wzmacniać te kompetencje, na którym nam zależy, bo młody człowiek powinien współpracować, odpowiadać nie tylko za siebie, ale także za koleżankę, kolegę za wspólnotę, za grupę - podkreśla Anna Zalewska. Minister dodaje, że nowa podstawa programowa zawiera teksty ważne dla kodu kulturowego i uczy odpowiedzialności za język i jego kulturę, a także uczy dyskusji.

Anna Zalewska zaznaczyła, że wzmocnione będą przedmioty ścisłe i przyrodnicze. - Już od klas 1-3, gdzie uczymy podstaw programowania, wzmacniamy matematykę poprzez m.in. podstawy gry w szachy - mówi szefowa MEN.

PODSTAWA OD NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Minister zapewnia, że szkoła będzie uczyć przedmiotowo, wzmacniając i powtarzając wiedzę. - Przedmiotów z nauk przyrodniczych mamy o ponad 105 godzin więcej, informatyki 70 godzin - mówi Anna Zalewska. Minister podkreśliła, że preambuła do wszystkich podstaw programowych wskazuje na wychowanie, tolerancję, szacunek i godność człowieka.

Podpisana podstawa programowa zacznie obowiązywać od nowego roku szkolnego. Resort zapewnia, że nauczyciele zostaną przeszkoleni do realizowania nowych założeń, a podręczniki będą przygotowane na czas.

IAR/mich