Wiadomości
Prace porzadkowe na polnocnej czesci Wyspy Spichrzow w Gdansku. Fot. Maciej Kosycarz / KFP

sobota,

11 lutego 2017

17:51

Masz zaległości w opłatach? Gdańsk wychodzi naprzeciw. "To skuteczny sposób"

Dłużnicy komunalni w Gdańsku odpracowali już 8,5 miliona zł. Znów rosną stawki za godzinę wykonywania świadczenia.
Do tej pory stawka godzinowa za wykonywanie prac porządkowych na terenach administrowanych przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wynosiła 12 zł. Od 1 lutego wynosi 13 zł.

Zainteresowanie uregulowaniem zaległości nie maleje. - W roku ubiegłym z takiej formy spłaty zadłużenia skorzystały 253 osoby. A od początku uruchomienia programu w 2007 roku, było to 2047 osób, które "odpracowały” zaległości na łączną kwotę 8 528 050 zł – informuje Agnieszka Kukiełczak z GZNK.

SPOSÓB NA ZADŁUŻENIA WŁASNE, ALE NIE TYLKO

- Możliwość odpracowania zadłużenia to dla wielu osób skuteczny sposób na pozbycie się zaległości. I to nie tylko własnych, bo zdarzały się sytuacje, w których ktoś po odpracowaniu swojego zadłużenia pracował dalej, pomagając w ten sposób swoim bliskim. Liczy się przede wszystkim inicjatywa ze strony osoby zadłużonej. Mamy do czynienia z trudnymi sytuacjami, z osobami o niskich dochodach, czy wręcz bez pracy. W takich przypadkach nie tylko nie ma szans na spłatę zadłużenia, ale ono wciąż rośnie. W tym kontekście odpracowanie każdej kwoty należałoby uznać za sukces. A osiem i pół miliona to kwota, która naprawdę robi wrażenie - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

ZA ZMNIEJSZENIE DŁUGU PRACOWAĆ MOŻE CAŁA RODZINA

Możliwości pracy jest bardzo wiele. Mogą to być prace naprawcze lub drobne prace porządkowe - odśnieżanie, grabienie liści czy sprzątanie. - Nie trzeba pracować codziennie po 8 godzin. Jeśli komuś pasuje to może pracować dwa lub trzy dni w tygodniu po 5 godzin. Dług mogą odpracowywać również wszyscy członkowie rodziny, wtedy szybciej zmniejsza się zadłużenie - dodaje Agnieszka Kukiełczak.

Aby skorzystać z możliwości wykonania świadczenia rzeczowego najemcy powinni zgłaszać się do Biura Obsługi Mieszkańców, właściwego dla miejsca zamieszkania. Tam zostaną ustalone warunki odpracowywania długu. Warto wiedzieć, że można odpracować nie tylko własne zadłużenie, ale również zaległości np. członków dalszej rodziny. Warunkiem wykonania świadczenia jest uiszczanie bieżących zobowiązań.
Joanna Stankiewicz/jk/mmt