Wiadomości
fot. pixabay

piątek,

10 lutego 2017

15:20

Bezpiecznie na drodze. Słupska policja szkoli ciężarne kobiety

W szczególności policja zwraca uwagę na używanie elementów odblaskowych na wózkach dziecięcych i ubraniach. Osobne szkolenie dotyczyło przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

Kobiety pytały głównie o to, jakie foteliki kupować, jak je montować i czy zdejmować dziecku kurtkę przed zapięciem pasów.

- Zasada jest jedna. Pasy muszą przylegać do ciała, nie mogą być za luźne. Rzeczywiście mają miejsce wypadki, gdy zbyt lekko zaciągnięte pasy powodują wypadnięcie dziecka z fotelika podczas zderzenia. Można zdjąć kurtkę, zwłaszcza jeśli jest to kurtka puchowa, zapiąć dobrze pasy, a kurtką przykryć dziecko - instruowali policjanci.


gtttttttttt


fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

ZADBAĆ O ODBLASK NA WÓZKU

Funkcjonariusze pokazywali również paniom, jak słabo widoczny jest w ciemnościach wózek bez elementów odblaskowych.

- Proszę pamiętać, że na przejściu dla pieszych zazwyczaj pierwszy pojawia się wózek, a dopiero potem prowadząca go osoba. Bez elementów odblaskowych wózek nie jest widoczny nawet z odległości 20 metrów. Z takim akcentem kierowca samochodu może go zauważyć z odległości od 150 do 300 metrów - podkreślali policjanci.

Funkcjonariusze z drogówki ostrzegali również kobiety przez równoczesnym prowadzeniem wózka i rozmawianiem przez telefon komórkowy przechodząc przez ulicę. Często w takich sytuacjach można nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu. Do wypadku z udziałem pieszego w Polsce dochodzi średnio co siedem godzin.

Przemysław Woś/amo