Wiadomości
Budowa fregat po raz kolejny się opóźni? Źródło: BTT Systems

piątek,

10 lutego 2017

14:45

Budowa Miecznika i Czapli z kolejnym opóźnieniem? "Te fregaty są nam potrzebne"

Kolejnego opóźnienia w budowie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej obawia się część ekspertów. To efekt opublikowanej w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP.

Obawa dotycząca okrętów, które w najbliższych latach miały wejść do służby w polskiej Marynarce Wojennej, pojawiła się, ponieważ w Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP znalazł się zapis, że Polska powinna m.in. zakupić fregaty rakietowe. To jedne z największych i najdroższych okrętów bojowych, których zakupu dotychczas nie planowaliśmy.

PRETEKST DO PRZESUNIĘCIA BUDOWY MIECZNIKA I CZAPLI?


W związku z tym pojawiły się obawy o to, że po raz kolejny może zostać przesunięty i tak już mocno opóźniony zakup okrętów typu Miecznik i Czapla (okręty obrony wybrzeża i patrolowiec, które - według ostatnich informacji - miały wejść do służby w latach 2020-2024). Część ekspertów, z którymi nasz reporter rozmawiał w kuluarach, wprost sugerowała, że Ministerstwo Obrony Narodowej może potraktować zapis o fregatach jako pretekst do tego, by po raz kolejny przesunąć budowę Miecznika i Czapli. Te obawy próbował rozwiać w Gdyni szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Paweł Soloch.

- Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ten dokument. To propozycje i rekomendacje stworzone "pod dyskusję". My oczywiście stawiamy pytanie o program modernizacji Marynarki Wojennej, ale ostateczne decyzje muszą zapaść w trakcie konsultacji - zapewniał Paweł Soloch.

"TE FREGATY SĄ NAM POTRZEBNE"


Również Inspektor Marynarki Wojennej, kontradmirał Mirosław Mordel, apelował o to, aby zachować spokój.

- To jest plan, program docelowy, on przedstawia przyszły kształt Marynarki Wojennej. Moim zdaniem obecny program modernizacji Marynarki Wojennej, mimo tego, że nie jest doskonały, powinien być realizowany. Być może z drobnymi korektami, ale nie powinniśmy go odrzucać! Fregaty potraktujmy jako przyszłość. One są nam potrzebne, ale niekoniecznie dzisiaj - mówił kontradmirał, dodając wprost, że programy Miecznik i Czapla powinny być realizowane.

 

Sylwester Pięta/mili