Wiadomości
Podejrzany o molestowanie lekarz wciąż może wykonywać zawód. Fot. Pixabay

piątek,

10 lutego 2017

11:07

Miał molestować pacjentki, ale nadal może wykonywać zawód. Rzecznik odpowiedzialności zawodowej sprawdzi sprawę gdańskiego lekarza

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej zajął się sprawą chirurga-onkologa z Gdańska. Jest on podejrzany o molestowanie seksualne pacjentek.
Lekarz usłyszał 31 zarzutów, do aresztu nie trafił i wciąż może wykonywać zawód.


DŁUGA PROCEDURA

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej o sprawie wie jedynie z mediów. Na razie wystąpił do prokuratury o ujawnienie danych osobowych podejrzanego lekarza. Po ich uzyskaniu ruszy zbieranie dowodów i zapoznanie się z aktami sprawy. Niewykluczone, że rzecznik będzie chciał porozmawiać z pokrzywdzonymi kobietami.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, do Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Lekarskiej zostanie skierowany wniosek o zawieszenie lekarza w prawach wykonywania zawodu. - Ta procedura może potrwać kilka miesięcy - mówi naszemu reporterowi rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy z Pomorza doktor Maria Adamcio-Deptulska.

ZAŻALENIE PROKURATURY

Prokuratura nie wystąpiła do sądu o zawieszenie lekarza, bo postawiła wszystko na jedną kartę i wnioskowała o tymczasowe aresztowanie mężczyzny na trzy miesiące. Sąd zdecydował, że lekarz będzie pod policyjnym dozorem i musi wpłacić 20 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.  Mógł zakazać mu pracy, ale tego nie zrobił.

Prokuratura nadal domaga się aresztu dla mężczyzny i złożyła zażalenie na decyzję sądu rejonowego. Na razie nie wiadomo kiedy zostanie rozpatrzone.

Ofiarami lekarza ma być 25 kobiet, ale na policję już zgłosiło się pięć kolejnych. 65-letniemu lekarzowi grozi 10 lat więzienia.

 

Grzegorz Armatowski/mili