Wiadomości
Turbina z Elbląga trafi do Opola. Fot. materiały prasowe

piątek,

10 lutego 2017

09:35

W sumie ponad dwieście ton jedzie z Elbląga do Opola. Gigantyczna turbina gotowa do transportu

Nie sposób jej przetransportować "na raz". Jedną część trzeba przewieźć specjalnym niskopodwoziowym samochodem z pilotem. Druga najpierw trafi na nadbrzeże Kanału Elbląskiego i dopiero stamtąd popłynie do Opola. Gigant wyprodukowany w Zakładzie Turbin GE Power w Elblągu rozpoczyna swoją długą podróż.

Uroczysta odprawa turbiny parowej przeznaczonej dla Elektrowni Opole odbyła się w czwartek w Zakładzie Turbin GE Power w Elblągu. To kolejny etap realizacji inwestycji budowy bloków energetycznych nr 5 i 6, dla której elbląski zakład jest generalnym projektantem oraz dostawcą technologii, w tym kluczowych urządzeń – generatorów, turbin parowych i kotłów.

SKOMPLIKOWANY TRANSPORT

 
Z uwagi na wielkość i wagę turbiny, jej poszczególne elementy zostaną przetransportowane z Elbląga do Opola - odpowiednio do gabarytów - drogą lądową lub wodną. Moduł wysokoprężny, którego montaż odbył się na Wydziale Obróbki Kadłubów i Montażu Turbin, będzie transportowany specjalnym samochodem niskopodwoziowym z pilotem. Natomiast moduł średnioprężny przy pomocy suwnicy hydraulicznej zostanie przetransportowany na nadbrzeże Kanału Elbląskiego, skąd popłynie przez Gdańsk do Szczecina i dalej Odrą do Opola. Dostarczenie modułów turbiny na teren budowy elektrowni planowane jest odpowiednio w lutym i marcu 2017. Wtedy rozpocznie się etap ich instalacji na bloku nr 6.

PONAD DWIEŚCIE TON


Dla opolskich bloków energetycznych nr 5 i 6 Zakład Turbin GE Power wykonał najbardziej technicznie zaawansowane elementy turbiny, w tym: moduły wysokoprężne, moduły średnioprężne, stojaki łożyskowe, komory zaworowe WP i SP, części fundamentowe oraz rurociągi wlotowe SP. Wyprodukowane elementy z uwagi na moc turbiny (900 MW) mają także odpowiednie gabaryty. Moduł wysokoprężny o wymiarach 8,05 x 2,87 x 3,25 m waży brutto ponad 85 ton. Natomiast moduł średnioprężny przy wymiarach 10,63 x 4,01 x 5,00 m osiąga ciężar brutto 166,8 ton.

– Budowa dwóch nowych bloków w Opolu ma strategiczne znaczenie dla utrzymania przez PGE pozycji lidera w segmencie wytwarzania energii elektrycznej, a także umożliwi grupie odmłodzenie i unowocześnienie floty wytwórczej. Dzięki wspólnym wysiłkom kolejne etapy tej inwestycji realizowane są zgodnie z harmonogramem i bez zakłóceń, co stawia ten projekt w czołówce polskich projektów energetycznych - mówi wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGE Ryszard Wasiłek.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJA PO 1989 ROKU


Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 o łącznej mocy 1,8 tys. MWe w Elektrowni Opole jest największą infrastrukturalną inwestycją w Polsce po 1989 roku. W ramach realizacji tego projektu w sierpniu 2016 r. do Opola został wysłany nowoczesny generator 50WT25E-158, zaprojektowany i wyprodukowany przez wrocławską fabrykę GE Power. Teraz firma finalizując produkcję dostarcza kolejny element inwestycji – turbinę parową dla bloku nr 6, zaprojektowaną i wyprodukowaną przez Zakład Turbin GE Power w Elblągu.

- GE obecne jest w Polsce już od 25 lat i w tym czasie udało się nam rozwinąć szeroką działalność na wielu płaszczyznach. Szczególnie jesteśmy dumni z naszego udziału w modernizacji polskiej energetyki. Opolska inwestycja jest doskonałym przykładem współpracy z polskimi firmami, dostawcami, czy lokalnymi partnerami, dzięki czemu wspólnie przyczyniamy się do postępu technologicznego w całym sektorze - tłumaczy Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

70 PROCENT BUDOWY


Zaawansowanie prac przy budowie dwóch nowych bloków nr 5 i 6 w elektrowni PGE w Opolu przekroczyło 70 proc. i kontynuowane jest zgodnie z harmonogramem. Zatrudnienie na placu budowy przekroczyło 5 tys. osób, a przy realizacji zleceń pracuje ponad 300 firm.

Budowa odbywa się w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmuje projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych "pod klucz". Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MWe – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużywać będą łącznie ok. 4,1 miliona ton węgla. Zastosowanie najnowszych technologii, dostarczonych przez GE, pozwoli na uzyskanie sprawności netto bloku ok. 46 proc. i ograniczenie emisji, w tym emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii. Rocznie nowe jednostki produkować będą do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 8 proc. produkcji krajowej. Żywotność zainstalowanych bloków została przewidziana na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej do 8 tysięcy godzin rocznie.

 

mili