Wiadomości
W sobotę w niektórych częściach Pomorza doszło do nieznacznych przekroczeń pyłu PM10. Jednak było to tylko chwilowe. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

niedziela,

29 stycznia 2017

11:16

Smog dotarł na Pomorze? Mamy komentarz eksperta

Wiele mediów informowało w sobotę o podwyższonym poziomie zanieczyszczenia powietrza w całym kraju. Jednak czy smog, który w styczniu ogarnął nie tylko Polskę południową, ale również centralną, dotarł na Pomorze?
W sobotę rzeczywiście doszło do przekroczenia dopuszczalnego poziomu dobowego pyłu PM10, jednak były to pojedyncze przypadki, które co jakiś czas się zdarzają. Dziś jednak dane podawane przez stacje pomiarowe są zdecydowanie lepsze. 

PRZESADA I STRASZENIE

Jak mówi Michalina Bielawska z Fundacji Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej mówienie o smogu na Pomorzu to przesada i straszenie mieszkańców regionu. - Pojedyncze przekroczenia poziomu mogą się zdarzać, jednak nie oznacza to, że na Pomorzu jest smog - tonuje nastroje specjalistka.

Dodaje, że nie powinno się traktować poważnie informacji o smogu, jeżeli nie pochodzą z wiarygodnych, fachowych źródeł. Wyniki pomiarów powietrza na Pomorzu można w każdej chwili sprawdzić na stronie Airpomerania.pl, a w skali kraju na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

NAJGORZEJ W KOŚCIERZYNIE

Najwyższy poziom przekroczenia normy zanotowano w Kościerzynie. W raporcie o stanie powietrza w roku 2015 przygotowanym w zeszłym roku przez Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (raport za rok 2016 ma zostać opublikowany w kwietniu) Kościerzyna była jednym z miast, w którym poziom ten był przekraczany najczęściej - przez 54 dni w roku.

alertFot. Twitter/AlertPomorze

Poziom zanieczyszczenia powietrza był przekraczany częściej tylko w Starogardzie Gdańskim (76 razy. Polskie prawo pozwala na 35 dni w ciągu roku, w których poziom stężenia pyłu PM10 przekracza dopuszczalną granicę 50 mikrogramów na m3. W Polsce tzw. poziom informowania to 200 mg/m3, a alarmowy to 300 mg/m3.

We wtorek 31 stycznia rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik wygłosi wykład na temat smogu w gdańskim Gimnazjum nr 22. Spotkanie będzie otwarte, więc każdy zainteresowany może przyjść go wysłuchać, jednak konieczna jest uprzednia rejestracja, której trzeba dokonać w Dziale Promocji Politechniki Gdańskiej, telefonicznie pod numerem 58 348 60 68 lub mailowo na adres: promocja@pg.gda.pl.
Rafał Mrowicki