Wiadomości
fot. pixabay

niedziela,

29 stycznia 2017

10:05

Przymarznięty łabędź czy błąkające się dziki? Pomoże miejski myśliwy

Stanowisko od roku działa przy Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Gdańsku. W tygodniu pod numerem telefonu 524 45 00 Dyżurnego Inżyniera Miasta przyjmuje kilkanaście zgłoszeń.
Myśliwy pracuje w godzinach pracy urzędu od 8:00 do 16:00. Poza tymi godzinami dyżur pełnią zakontraktowani przez miasto myśliwi.

Jak mówi Tadeusz Bukontt nazwa "dyżurny myśliwy" nie ma nic wspólnego w polowaniem. Pracownik może fachowo chwytać albo przepłoszyć zwierzę, zawieźć do lecznicy lub w ostateczności ukrócić jego cierpienie. Pomoc przydaje się też wieczorem i nocą podczas coraz częstszych wypadków z udziałem dzikich zwierząt.

Pani Ewa, która na młyńskim stawie w Oliwie zauważyła chorego łabędzia w pierwszym odruchu wybrała numer do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Stamtąd została przekierowana do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków Ostoja, a potem do Państwowej Straży Pożarnej, która wyjaśniła, że zgłoszenie należy złożyć najpierw w Straży Miejskiej.

450 ZGŁOSZEŃ ROCZNIE

Podobnych zgłoszeń do strażników trafia w ciągu roku ponad 450. Jak mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik formacji część ze interwencji, dotyczących na przykład transportu do lecznicy chorego ptaka, strażnicy wykonują we własnym zakresie, ale większość poważniejszych i wymagających fachowego sprzętu przekazują na przykład strażakom albo dyżurnemu inżynierowi.

- Zawsze natomiast sygnał można zgłosić Straży Miejskiej. Najważniejsze jest, by sprawnie trafił do stosownych służb - podkreśla rzecznik.

Urzędnicy przypominają, że problemy dotyczące zabłąkanych zwierząt domowych zgłaszać należy schronisku "Promyk" w Gdańsku - Kokoszkach. Interwencje przyjmowane są telefonicznie od 8:00 do 16:00 pod numerem telefonu: 58-522-37-80 oraz 58-522-37-27. W godzinach 16:00-8:00 tylko pod numerem: 601-824-015

W Gdyni i Sopocie takie sygnały należy zgłaszać przede wszystkim do strażników miejskich.

Sebastian Kwiatkowski/amo