Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sylwester Pięta

sobota,

21 stycznia 2017

19:04

Marsz solidarności z Amerykankami, które nie popierają Donalda Trumpa. "Nie chcemy dyskryminacji"

"Solidarnie przeciwko nienawiści". W Gdańsku odbył się marsz osób, które - dzień po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych - solidaryzują się z Amerykankami.
Marsz "Solidarnie przeciwko nienawiści", który odbył się na Długim Targu, w pobliżu Neptuna, to tzw. siostrzany marsz dużej manifestacji, która odbywa się w Waszyngtonie.

Jak tłumaczą organizatorzy gdańskiego wydarzenia, chodzi o to, aby już na początku prezydentury Donalda Trumpa pokazać mu, że nie będzie przyzwolenia na zachowania, o których świat dowiedział się podczas kampanii wyborczej.

- Sprzeciwiamy się przede wszystkim szeroko pojętej nietolerancji. Ze względu na kolor skóry, religię, płeć, status materialny czy pochodzenie, czyli to, co staje się coraz większym problemem. A staje się nim, mimo że ludzie walczą o prawa człowieka, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o to, aby ideały, głoszone choćby przez Martina Luthera Kinga, nie zostały zaprzepaszczone tylko dlatego, że komuś wydaje się że jest lepszy, bo jest białym chrześcijaninem a nie czarną muzułmanką - mówili Aleksandra Mielewczyk-Gryń i Krzysztof Buja z Feministycznej Brygady Rewolucyjnej.

Na zakończenie spotkania zrobiono zdjęcie, które zostanie wyświetlone na centralnym marszu w Waszyngtonie.

Sylwester Pięta/mich