Wiadomości
Trzeba wyjąć z nich woreczek z karmą i rozsypać, najlepiej na brzegu zbiornika lub potoku - mówi Michał Szymański z ZDiZ. Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

środa,

11 stycznia 2017

18:26

Nowe pojemniki z ptasią karmą w gdańskich parkach. "Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że chleb jest szkodliwy dla zwierząt"

Gdańsk zachęca do karmienia ptaków. W 18 miejscach stanęły drewniane pojemniki, z których można bezpłatnie pobrać torebki ze specjalną karmą. Jednocześnie wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak przypomina, żeby nie karmić ptaków chlebem, który jest dla nich szkodliwy.

- Ideą projektu jest zwrócenie uwagi na to, czym karmimy ptaki w zimie. Chlebem karmimy pewnie z przyzwyczajenia. Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest szkodliwy dla zwierząt, ale też dla całego ekosystemu - mówi Piotr Grzelak.

- Niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony te pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która z kolei wydziela toksyny groźne dla ptaków wodnych - dodaje Michał Szymański, wicedyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.
POJEMNIKI NA NASIONA

Miasto przypomina, żeby karmę zostawiać ptakom systematycznie i w tym samym miejscu. - W zapasach mamy 600 kilogramów nasion. W 50 gramowych woreczkach jest mieszanka nasion (pszenica, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień). Pojemniki będą na bieżąco uzupełniane. Pojemniki postawiono między innymi w Parku Oliwskim, w Parku Reagana, przy zbiornikach Wileńska, Srebrniki i Cedrowa. Są proste w obsłudze. Po prostu trzeba wyjąć z nich woreczek z karmą i rozsypać, najlepiej na brzegu zbiornika lub potoku - dodaje Michał Szymański.

Pojemniki będą w 18 lokalizacjach:
- w Parku Oliwskim,
- w Parku Przymorze,
- przy zbiorniku Wileńska,
- przy zbiorniku Srebrniki,
- przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,
- przy zbiorniku Augustowska,
- przy zbiorniku Świętokrzyska I,
- przy zbiorniku Świętokrzyska II,
- przy zbiorniku Jeleniogórska,
- przy zbiorniku Madalińskiego,
- w Parku Oruńskim,
- przy zbiorniku Platynowa
- w Parku Chirona,
- w Parku Regana (dwa dystrybutory),
- na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory),
- przy zbiorniku Spacerowa.

Joanna Stankiewicz/mro

Zobacz Galerię