Wiadomości
Marszałek Ryszard Świlski Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

środa,

11 stycznia 2017

17:23

Pomorskie inwestuje w kolej ze Szwajcarami. "Oczekiwania pasażerów są duże"

Są dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i dostęp do internetu. Cztery pojazdy szynowe od ponad roku obsługują linię Malbork-Grudziądz. Środki na zakup pociągów dla województwa pomorskiego pochodzą ze Szwajcarskiego Programu Współpracy. Samorząd planuje kolejne inwestycje, bo są dobre efekty.

- Ten projekt to było duże wyzwanie - przyznaje członek zarządu województwa Ryszard Świlski. - Szwajcarzy zaproponowali, żebyśmy zmodernizowali też całą linię kolejową. I podjęliśmy to wyzwanie z PKP PLK oraz samorządem województwa kujawsko-pomorskiego. Zmodernizowaliśmy linię 207, przebudowaliśmy przystanki. Ponadto w ramach projektu szwajcarskiego w 2015 roku zrealizowano zadanie Modernizacja wiaduktu wraz z dojazdami w miejscowości Brachlewo, na trasie linii kolejowej Malbork-Grudziądz oraz dodatkowo w 2016 zmodernizowano jeden Elektryczny Zespół Trakcyjny, który aktualnie kursuje na trasie Gdynia Chylonia – Elbląg.

SPORE INWESTYCJE, A TO NIE KONIEC

Wartość całego przedsięwzięcia to około 54,74 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa pomorskiego przekracza 26,6 mln zł. W ramach projektu, za kwotę ponad 300 tysięcy złotych zakupiono do pomorskich pociągów także 51 defibrylatorów.

NA TYM NIE KONIEC

Samorząd województwa planuje dalszą współpracę ze Szwajcarami. - Jeszcze nie uzgadnialiśmy szczegółów. Dla nas najważniejszy jest zakup nowych pojazdów. Widzimy, że oczekiwania pasażerów są duże. Dziś nie chcą tylko modernizacji starych pociągów, ale chcą jeździć nowymi, lepiej wyposażonymi - dodaje Świlski.

Zakupione pociągi – tzw. spalinowe zespoły trakcyjne - są klimatyzowane, posiadają fotele pokryte tkaniną trudnopalną, ponadto dwa miejsca wyposażone w zaczepy do mocowania wózka inwalidzkiego z pasażerem, toaletę w układzie zamkniętym, przystosowaną do obsługi osób niepełnosprawnych, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów, system lokalizacji pojazdu oraz sieć do bezprzewodowego dostępu do Internetu WIFI. Każdy z pojazdów rozwija maksymalną prędkość do 120 km/h, znajduje się w nim 106 miejsc siedzących stałych oraz 14 uchylnych. Konstrukcja pojazdu zapewnia pełne bezpieczeństwo podróżnych podczas wsiadania i wysiadania przez wszystkie drzwi pojazdu z peronów o wysokości od 300 mm do 760 mm za pomocą dodatkowego stopnia wysuwanego.

Joanna Stankiewicz/jK