Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

środa,

11 stycznia 2017

13:11

Samorządy z okolic Słupska wycofują się z pobierania opłat za parkowanie w soboty

Prokuratura naciska, samorządy wycofują się z pobierania opłat za parkowanie w soboty. Decyzje w tej sprawie zmieniły już Bytów i Łeba. Na tym jednak nie koniec.
W kwietniu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że samorządy mogą pobierać opłaty w strefie płatnego parkowania, ale wyłącznie w dni robocze. Wystawianie mandatów czy żądanie uiszczania opłat w soboty jest niezgodne z prawem - zdecydował NSA.

Problem w tym, że część gmin zapisała w uchwałach o strefach płatnego parkowania obowiązek płacenia za postój w centrum w dni robocze oraz w soboty. Niechętnie ten zapis zmieniano. Do akcji wkroczyła prokuratura, która wystąpiła do samorządów z wnioskiem o zmianę uchwały. Już dostosowały się Łeba i Bytów, odmówiła Ustka. W związku z tym, Prokuratura Rejonowa w Słupsku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku uchwałę usteckiego samorządu.

OPŁATY OD WAKACJI?

Co ciekawe, w przypadku Łeby i Ustki strefa płatnego parkowania działa tylko w sezonie wakacyjnym od czerwca do września. - W naszym przypadku strefa istniała tylko na papierze. Mamy uchwałę, ale nie zdołaliśmy jeszcze strefy zorganizować. Zgodnie z sugestią prokuratury, wycofaliśmy się z zapisu o pobieraniu opłat w soboty. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się wyłonić operatora strefy i opłaty zaczną obowiązywać wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego - mówi Marek Glegoła z Urzędu Miejskiego w Łebie.

Przemysław Woś/mich