Wiadomości
Fot. Grzegorz Elmiś

środa,

11 stycznia 2017

09:56

Ponad 60 lat spoczywał pod ziemią. Sztorm odkrył tajemniczy tunel na Półwyspie Helskim [GALERIA]

W ubiegłym tygodniu potężny sztorm zdewastował wybrzeże. Ucierpiało wiele plaż, pomostów, a nawet całe promenady jak w przypadku Ustki. Przed niszczycielską siłą morza nie oparły się nawet helskie fortyfikacje.

ZŁOTY TUNEL

Zdjęcia, które ukazują wejście do tunelu, rozbudziły wyobraźnię internautów. - Przejście do Narni, bursztynowa komnata, a może tunel ze złotym pociągiem - podsuwali kolejne pomysły.

Prawda, choć nie mniej interesująca, okazuje się o wiele bardziej przyziemna. Sztorm odkrył jeden z wielu znajdujących się na Półwyspie Helskim fragmentów umocnień z okresu Układu Warszawskiego.

JEST ICH WIĘCEJ

Po wojnie, duża część Półwyspu stanowiła teren wojskowy, niedostępny dla zwiedzających. W tym okresie na terenie Helu powstało wiele nowych umocnień. Jeszcze inne przetrwały od czasów II Wojny Światowej. Potem wiele z nich zniknęło pod piaskami albo celowo zostały zakopane.

Losy zabytkowego schronu strzelniczego na razie nie są jednoznacznie określone. Z naszych informacji wynika, że wkrótce może stać się on kolejnym eksponatem w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Jednego można być pewnym - półwysep skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Jacek Klejment/mich
Fot. Fotografia - Grzegorz Elmiś

Zobacz Galerię