Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

wtorek,

10 stycznia 2017

15:53

Mechanik okrętowy, nawigator albo spedytor. To marzenia gimnazjalistów [ZDJĘCIA]

Mechanik okrętowy, a może nawigator? Spedytor albo steward na promie. Gimnazjaliści, którzy chcieliby w przyszłości związać się z przemysłem morskim, odwiedzili Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie.

W ramach dnia zawodowca "Z nami po wiedzę i zawód" w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku odbyły się dni otwarte, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na szczęście nikt się nie nudził. Uczniowie z jedenastu szkół poznali ofertę edukacyjną, w tym atrakcyjny program praktyk, ofertę przyszłych pracodawców oraz dalsze możliwości nauki na uczelniach wyższych. - Jesteśmy przekonani, że młodzi ludzie osiągną sukces stosując się do maksymy "Masz zawód i praktykę, masz pracę" - podkreślali nauczyciele ZSM.

MUNDURKI SĄ TERAZ W CENIE

- Podobają nam się przedmioty zawodowe, pracownia nawigacji i symulatory, na których mogliśmy poćwiczyć - mówili gimnazjaliści naszej reporterce.

W szkole są dobrze wyposażone pracownie. Poza tym, fajni uczniowie i nauczyciele. No i oczywiście chodzą w mundurkach. Jak prawdziwi marynarze. - Mundurki są obecnie w cenie - mówili gimnazjaliści naszej reporterce.

- Pierwszy raz mogliśmy wypłynąć statkiem w morze nie wychodząc ze szkoły. Trudne zadanie przed nami. Jeśli wybierzemy dalszą naukę w tej szkole morskiej, to pewnie w przyszłości trafimy na statek - mówi uczennica X Gimnazjum na Oruni.

- Nie wiem czy chciałabym pływać na statkach, nie wiem co na to rodzice. Mnie się podoba. Poza tym takie prezentacje to zupełnie co innego niż informacje w internecie - dodaje Michał, uczeń gimnazjum.

- Nie nudziliśmy się, fajni uczniowie oprowadzili nas po szkole. Nauczyciele pokazali ofertę szkoły, wchodziliśmy do klas, rozmawialiśmy na temat praktyk na morzu - dodaje inny uczeń.

OD 1 WRZEŚNIA 2017 NOWY ZAWÓD

Zespół Szkół Morskich podczas dni otwartych zaprezentuj nowe kierunki kształcenia: technik eksploatacji portów i terminali, technik hotelarstwa, technik spedytor, technik mechanik okrętowy, technik nawigator morski, technik logistyk, a także technik żeglugi śródlądowej, które w ofercie kształcenia szkoły zostaną wprowadzone od 1 września 2017 r.

Perspektywy kształcenia w związku z planowanym uruchomieniem nowego zawodu w ZSM - technik żeglugi śródlądowej - przybliży dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku Marian Kidaj, Kapitan Żeglugi Śródlądowej.

PRAKTYKI SZYTE NA MIARĘ

Gimnazjaliści poznali zasady projektu TLS CONNECTING PEOPLE. Adresowany jest do uczniów klas logistyczno-spedycyjnych i eksploatatorów portów i terminali. Młodzież odbędzie praktyki w Bolonii w międzynarodowych korporacjach, które pracują w oparciu o nowoczesne technologie. Ich zakres będzie zróżnicowany i indywidualnie dopasowany do preferencji i umiejętności uczniów. - Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oprócz umiejętności zawodowych, zdobędą cenne doświadczenie interpersonalne pozwalające im zaistnieć w europejskim środowisku - podkreśla Hanna Szkodo, dyrektor Zespołu Szkół Morskich.

WYJĄTKOWE ZAJĘCIA NA SYMULATORZE

Podczas dnia otwartego szczególnym zainteresowaniem cieszył się udział w zajęciach na symulatorze nawigacyjnym i siłowni okrętowej. Gospodarzem był Ryszard Tomczak, nauczyciel przedmiotów nawigacyjnych, wieloletni pracownik PLO.

- Chcemy pokazać ponad 250 uczniom nasze kierunki kształcenia. To oferta szeroka i interesująca. Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Elżbieta Piotrowska, nauczyciel spedycji, logistyki i eksploatacji. - Nasi absolwenci znajdują pracę w swoich zawodach. W "Żegludze Gdańskiej", w gdańskim porcie czy w terminalach - dodaje pani Elżbieta.

Uczniowie mają możliwość np poznania telegrafu maszynowego. Mogą sami określić pozycję statków i oczywiście sami zacumować dużym kontenerowcem. Mogli tez porozmawiać przez UKF pomiędzy różnymi jednostkami. Wielu z nich zaciekawiły też prelekcje przedstawicieli portu, terminalu DCT czy Akademii Morskiej. Dodatkową atrakcją były przygotowane dla uczniów konkursy z nagrodami.

Anna Rębas/mich

Zobacz Galerię