Wiadomości
Nowe budynki przy ulicy Piotrkowskiej Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

poniedziałek,

09 stycznia 2017

18:27

85 rodzin z Gdańska ma nowe mieszkania. "Jestem tak szczęśliwy, że nie spałem 3 dni" [ZDJĘCIA]

Lada dzień gdańszczanie wprowadzą się do nowych budynków przy ulicy Piotrkowskiej 72 i 74 na Ujeścisku. W poniedziałek odebrali klucze do mieszkań z rąk prezydenta Pawła Adamowicza.

Wszystkie lokale będą wynajmowane przez Miasto Gdańsk od Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Motława" jako mieszkania komunalne.

- Zostały wybudowane ze wsparciem z Funduszu Dopłat. Mechanizm tego funduszu polega na tym, że dostajemy dotację, w tym konkretnym przypadku to 5 milionów złotych, ale jednocześnie musimy wydzielać lokale socjalne. W tym roku będzie to 1,5 tysiąca mieszkań. Jednocześnie przeprowadzamy ich remonty i podnosimy ich standard. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy 300 lokali, w tym roku będzie to także 300 - mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

3 TYSIĄCE MIESZKAŃ

Od 2005 roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał miastu niemal 40 mln zł bezzwrotnego finansowego wsparcia na utworzenie 600 lokali, z czego ponad połowa została oddana do użytku. W latach 1998 – 2016 miejskie spółki budowlane (Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Motława", Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Gdańska Infrastruktura Społeczna) wybudowały łącznie 3069 nowych mieszkań dla gdańszczan. Do końca 2018 roku miasto zamierza wybudować kolejnych ponad 420 mieszkań.

MIESZKANIA POD KLUCZ

Budowa budynków przy ul. Piotrkowskiej 72 i 74 na Ujeścisku trwała 13 miesięcy.

- Mieszkania są w standardzie "pod klucz", czyli praktycznie gotowe do zamieszkania. Wystarczy wprowadzić meble i zamieszkać. Mamy porozumienie z wykonawcą, który nieodpłatnie, na wniosek mieszkańców, może ewentualnie przestawić kuchenkę lub zlewozmywak - mówi prezes TBS Motława Tadeusz Mękal.

- W jednym budynku jest 55 mieszkań, w drugim jest 30. Są to lokale 1-, 2- i 3- pokojowe o powierzchniach od 31,10 do 62,50 m2. Do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska. Jest też 21 garaży. Budynki wyposażono w windy, a teren wokół budynków zagospodarowano.

Na drugim piętrze w niemal 50-metrowym mieszkaniu zamieszkają Bożena i Tadeusz Szpakowscy. Emocje są niesamowite. Trudno mi coś powiedzieć. Mieszkałam w Nowym Porcie 40 lat. Na pewno tamto mieszkanie opuszczę bez sentymentu. Dostaliśmy tę propozycję i musieliśmy zdecydować się w ciągu tygodnia. Ja od razu powiedziałam, że się zgadzam - mówi pani Bożena.

- Nie spałem trzy dni z tych emocji. Kupimy nowe meble, bo mamy odłożone pieniądze - dodaje pan Tadeusz.

MIESZKAŃCY NIE KRYJĄ RADOŚCI

Do 60-metrowego trzypokojowego mieszkania wprowadzi się pani Beata Rybicka. - Jesteśmy niezwykle szczęśliwi. Dotąd mieszkaliśmy we Wrzeszczu. Trudno porównać standard tych dwóch mieszkań. Chcemy wprowadzić się jak najszybciej - mówi. Pani Beata wprowadzi się do mieszkania z mężem oraz dwójką dzieci.

- Dla mnie najważniejsze jest to, że w końcu będę miała własny pokój - mówi córka Adrianna.

448 MIESZKAŃ W 10 BUDYNKACH

Budynki stanowią pierwszy etap realizacji zespołu mieszkaniowego liczącego 448 mieszkań w 10 budynkach. W kolejnych etapach inwestycji powstaną miejsca rekreacji dla mieszkańców oraz place zabaw dla dzieci. W budowie są kolejne 2 budynki ze 110 mieszkaniami, oba powstają przy udziale środków z Funduszu Dopłat.

Wraz z budową budynków spółka TBS "Motława" zrealizowała infrastrukturę tj. sieć kanalizacji deszczowej, sieć wodociągową ze stacją podnoszenia ciśnienia wody, sieć kanalizacji sanitarnej oraz tymczasową drogę dojazdową z chodnikiem i oświetleniem.

Joanna Stankiewicz/jK

Zobacz Galerię