Wiadomości
Za samochód zapłacono 2 miliony złotych, za podnośnik ponad pół miliona euro. Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

poniedziałek,

09 stycznia 2017

12:41

ZKM w Gdańsku z nowym sprzętem. "Wyróżnia nas spośród innych miast" [ZDJĘCIA]

Podnośnik całowagonowy i wóz ratowniczo-manewrowy. Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku ma nowy sprzęt.

Podnośnik ułatwi przeglądy i wymianę elementów podwozia tramwajów, wóz wykorzystywany będzie między innymi przy usuwaniu awarii na torach.

POMOCNY SPRZĘT


- To wyposażenie wyróżnia nas spośród innych miast w Polsce - mówi Mariusz Uziębło, kierownik zajezdni tramwajowej Wrzeszcz. - A mierzący 30 metrów długości podnośnik jest ewenementem w tej części Europy. Podnośnik umożliwia obsługę różnych typów wagonów na jednym stanowisku, bez przestawiania ciężkich podnośników kolumnowych. Szybko i sprawnie można wymienić takie elementy podwozia jak: wózki jezdne z kołami, silniki lub ciężkie urządzenia zabudowane pod pudłem - wyjaśnia.

SZYBKO WYCIĄGNĄĆ SAMOCHODY Z TOROWISK


Dzięki nowemu podnośnikowi niepotrzebny jest kanał – praca obsługi wykonywana jest z poziomu posadzki hali. Z kolei wóz ratowniczy przystosowany jest zarówno do jazdy po drogach, jak i torach. Z wyglądu przypomina samochód ciężarowy. Jego wyposażenie daje szerokie pole manewru podczas akcji ratowniczych. - Ma zabudowaną kabinę do przewozu obsługi i sprzętu ratownictwa technicznego, a także w system umożliwiający oświetlenie pola pracy. Dzięki wyciągarce linowej będzie mógł szybko i sprawnie wyciągać samochody z torowisk. Wóz wyposażony jest też w zestaw podnośników hydraulicznych - tłumaczy Mariusz Uziębło.

Zakup nowego sprzętu to inwestycja związana z dalszą modernizacją zajezdni gdańskiego ZKM. Podnośnik kosztował 530 tysięcy euro, samochód ratowniczy niecałe 2 miliony złotych.

 

Aleksandra Nietopiel/mili


Zobacz Galerię