Wiadomości
Oszuści posługują się fałszywym profilem piłkarza, by wyłudzać pieniądze Fot. facebook.com/Robert Lewandowski Konto Officialne

poniedziałek,

09 stycznia 2017

09:48

"Robert Lewandowski oddaje za darmo swoje nowe Audi RS7". Ty też dałeś się nabrać? [UWAGA OSZUSTWO]

- W związku z Nowym Rokiem postanowiłem dla was zrobić mega prezent! Mianowicie wystawiam na konkurs moją nową Audi RS7. Auto może wygrać każdy, kto weźmie udział w konkursie - te słowa, opatrzone wizerunkiem gwiazdy futbolu, zelektryzowały tysiące Polaków. Niestety biorący udział w "konkursie" niczego nie mogli zyskać, mogli natomiast stracić.
To, co wydawało się wspaniałym gestem lub zgrabnym zagraniem marketingowym, było w istocie facebookowym oszustwem. Profil Robert Lewandowski Konto Officjalne - niebędący oficjalnym profilem piłkarza - posłużył do wyłudzania pieniędzy.


Według zasad "konkursu", auto mógł wygrać każdy, kto: udostępni post, polubi stronę, doda komentarz "gotowe" i napisze w komentarzu "tak". Zgodnie z instrukcją, w nadziei na wygraną, kilkadziesiąt tysięcy osób udostępniło post.

ZŁAPANI NA AUDI

Fałszywy profil i konkurs były przynętą. Oszuści informowali wybrane osoby na temat wygranej. "Zwycięzców" proszono o pobranie "formularza odbioru nagrody". Pobranie pliku wymagało wysłania 2 SMS, z których każdy kosztował 30,75 zł - informował serwis instalki.pl.

W sieci pojawiły się informacje dotyczące tego, że "zwycięzcy" bywali również informowani, iż odebranie nagrody wymaga... wpłaty pieniędzy na wskazane konto.

- Witaj (imię i nazwisko lub nick), mam dla ciebie wiadomość! Wylosowałem właśnie ciebie do odebrania mojej Audi! W celu potwierdzenia swoich danych, wyślij przelew w kwocie 200 zł na numer (nr konta wskazany przez oszustów) - zachęcano w wiadomości, podszywając się pod Roberta Lewandowskiego.

odszustwo pion


ILE OSÓB DAŁO SIĘ NABRAĆ?

Ilość udostępnień fałszywego wpisu świadczy o tym, że przynajmniej kilkanaście tysięcy internautów wzięło udział w "konkursie". Nie wiadomo, ile osób wysłało SMS lub wpłaciło pieniądze na wskazane konto. Fałszywy profil zniknął z sieci. Nie na długo. Jest dostępny ponownie. Warto zatem ostrzec swoich znajomych.

puch