Wiadomości
Fot. flickr.com/aqicn.org

niedziela,

08 stycznia 2017

13:00

Ogromne zanieczyszczenie powietrza w wielu miastach w Polsce. Pomorze wypada bardzo dobrze

Alarm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - bardzo zła jakość powietrza m.in. w Warszawie, Łodzi, Kielcach, Katowicach i Krakowie. GIOŚ zaleca, żeby nie wychodzić z domu, bo może to grozić utratą zdrowia. Powodem zagrożenia jest wysokie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5.
W Warszawie widoczny jest smog. Według danych pomiarowych, w stolicy odnotowano wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza. O kilkaset procent przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. W nocy było to 262 mikrogramów na metr sześcienny - to ponad pięć razy więcej, niż dopuszczają normy. W związku z tym zaleca się, aby mieszkańcy bez potrzeby nie wychodzili z domu, a także unikali wszelkiej aktywności na zewnątrz. Mieszkańcy ostrzegają się nawzajem przed niebezpieczeństwem.

08011
Fot. Twitter.com/Polski Alarm Smogowy, Jan Śpiewak

LEPIEJ NIE WYCHODZIĆ Z DOMU

Zalecenia dotyczą przede wszystkim osób starszych z zaburzeniami układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia. Ratusz stołeczny zaleca również, aby zamiast przemieszczać się samochodami osobowymi, przesiąść się do komunikacji miejskiej.

FATALNA SYTUACJA W INNYCH MIASTACH

Jeszcze gorzej, niż w Warszawie, jest w Kielcach, Katowicach i Krakowie. Tam tak źle z jakością powietrza w mieście nie było od początku sezonu grzewczego.

malopolskiesmog
Fatalna sytuacja jest między innymi w Małopolsce. Fot. smog.imgw.pl

POMORZE W NIEZŁEJ SYTUACJI

Na tle Polski Pomorze wypada jednak znacznie lepiej. Na korzyść naszego regionu wpływa przede wszystkim wiatr od morza (czego przykładem może być niedawny ranking polskich uzdrowisk, w którym Ustka miała najlepsze powietrze).
zanieczyszczenie powietrza
Pomorze na tle Polski wygląda dobrze. Fot. aqicn.org

Przez ostatnie lata stan powietrza na Pomorzu ulega systematycznej poprawie. Mimo pozytywnej tendencji, autorzy pomorskiego raportu zwracają uwagę na problem z występowaniem w powietrzu pyłu PM10 oraz benzoalfapirenu (niebezpiecznych dla zdrowia pyłów). Więcej na temat raportu dot. powietrza na Pomorzu pisaliśmy >>> TUTAJ.

zanieczyszczeniepomorze
Fot. aqicn.org

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Nazwa "smog" powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).

PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

PM10 to pył zawieszony, którego cząstki mają średnicę poniżej 10 mikrometrów (1/30 grubości ludzkiego włosa).

IAR/mar/mro