Wiadomości
Śnieżyca przeszła nad Pomorzem w czwartek fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

piątek,

06 stycznia 2017

09:44

Wciąż trudne warunki na drogach, ale pogoda będzie się poprawiać [BILANS PO ATAKU ZIMY]

Wciąż wysoki stan wód w Bałtyku i pomorskich rzekach, nieustające opady śniegu i nadal spore problemy na drogach. Tak wygląda sytuacja na Pomorzu dobę po czwartkowym ataku zimy. Pogoda ma się zmieniać się na lepsze - wkrótce opady śniegu ustaną, wiatr osłabi się - prognozują synoptycy.
Sytuacja w regionie pomału się stabilizuje, a wiatr słabnie - w piątek będzie słaby i umiarkowany, tylko nad morzem porywisty. Sytuację na bieżąco monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Wciąż utrzymuje się wysoki stan wód na Bałtyku i w pomorskich rzekach - informuje Alina Petruczenko.

TRUDNO NA DROGACH

W piątek spodziewane są jeszcze przelotne opady śniegu i mróz do czterech stopni. Warunki na drogach o poranku wciąż były ciężkie, widoczność miejscami ograniczona była do 300 metrów. Kierowcy w wiadomościach nadesłanych do Autopilota Radia Gdańsk informowali m.in. o niedostatecznym odśnieżeniu Obwodnicy Południowej Gdańska. Przejezdne były już Obwodnica Trójmiasta, drogi z Gdańska do Kościerzyny przez Przywidz oraz 211 z Kartuz do Sierakowic, choć maksymalna prędkość - jak pisali słuchacze - nie przekraczała 60-70 km/h. Na autostradzie A1 nadal trzeba było uważać na błoto pośniegowe na odcinku Stanisławie-Rusocin. "Im dalej od Gdańska, tym warunki drogowe są lepsze." - takie sms-y dostawaliśmy od Was.

Otwarty i przejezdny jest tunel pod Martwa Wisłą w Gdańsku. Dyżurny inżynier miasta poinformował, że w czwartek był kłopot, żeby płynnie tamtędy się przemieszczać. Otwarty jest tez most w Sobieszewie – przywrócono ruch samochodowy i komunikację miejską.

Na pomorskich drogach nadal pracuje sprzęt usuwający śnieg. Przedstawiciele GDDiK zaapelowali do kierowców, by uważali na pracujące na drogach piaskarki.

AWARIE POCIĄGÓW

Problemy były także z kursowaniem kolejek SKM. Na odcinku między Gdynią Orłowo a Sopotem przed godz. 10:00 zerwała się sieć trakcyjna. Pociągi do godziny 13:00 kursowały tylko po jednym torze.

Wczesnym rankiem na trasie Potęgowo-Damnica zepsuł się skład SKM, przez to nastąpił paraliż dalekobieżnych pociągów. Zepsuty pociąg został odholowany, ale opóźnienia nadal są i sięgają nawet 80 minut.

BRAK PRĄDU NA POMORZU

Około 1300 domów na Pomorzu nie miało rano prądu - poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego. Awarie były w kilkunastu miejscowościach w gminach Zblewo, Starogard Gdański, Lubichowo i Kościerzyna. Ciężki mokry śnieg, który pada w wielu rejonach Pomorza łamie gałęzie, a te spadły na linie energetyczne. Udało się zlokalizować miejsca awarii - napięcie zostało przywrócone około południa.

prad strBez prądu pozostają głównie mieszkańcy mniejszych miejscowości na Pomorzu. Fot. facebook.com/Agnieszka Michajłow

SZTORM W ZATOCE PUCKIEJ

Bardzo trudne warunki pogodowe panowały też w nocy z czwartku na piątek. W wyniku sztormu zniszczony został pomost, dwie łodzie i nabrzeże w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Zalane zostały drogi, woda wdzierała się na posesje w Rewie. Strażacy musieli wyjeżdżać do akcji kilkanaście razy – nawet na całą noc.

PIESI W BŁOCIE PO KOSTKI

Piesi też nie mają łatwego życia – słuchacze piszali, że na przejściach brnie się w śniegowej brei po kostki. Służby, administratorzy budynków i właściciele posesji obowiązani są odśnieżać chodniki, za które są odpowiedzialni. Za niewywiązywanie się z tego obowiązku można dostać mandat. Do 15:00 w piątek dla spacerowiczów było zamknięte sopockie molo. Konstrukcja była zbyt oblodzona.

sulecinski nad  strNiektórym pieszym wietrzna pogoda niestraszna. Nasz redakcyjny kolega Wojciech Suleciński postanowił wybrać się na spacer na plażę w Jelitkowie. Fot. facebook.com/Wojciech Suleciński

POGODA SIĘ POPRAWI

Według synoptyków wiatr i opady śniegu utrzymają się jeszcze w piątek, ocieplenie przewidywane jest od niedzieli.

Dominika Raszkiewicz