Wiadomości
Fot. Słuchacz Radia Gdańsk

czwartek,

05 stycznia 2017

07:03

Wysoki poziom wód, cofka na Żuławach, sztorm, awarie prądu i odwołane loty. Bilans pogodowy [ZDJĘCIA]

Alarm sztormowy w portach nad Bałtykiem, wiatr wiejący z siłą 10 stopni w skali Beauforta. W Ustce poziom wody w kanale portowym przekroczył  stan alarmowy. Woda zalała bulwar nadmorski. Wylew Martwej Wisły w Gdańsku oraz cofka na Żuławach. Awarie prądu i odwołane połączenia morskie i lotnicze. Tak wyglądała środa na Pomorzu.

W środę późnym wieczorem wiatr na Żuławach nieco osłabł, ale wciąż osiągał w porywach nawet do 100 km/h. To spowodowało cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego. Zalany miedzy innymi jest port w Katach rybackich, mariny w Sztutowie i Rybinie.

ALARM HYDROLOGICZNY

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni w ciągu dnia IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem nad morzem oraz wydał III - najwyższy - stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Nasz reporter informował o cofce w Ustce. Woda uszkodziła tam chodniki i deptak, powyrywała kostkę brukową. Wyłączono zasilanie na całym Bulwarze Nadmorskim w Ustce, woda zalała też piwnice i część parterową budynków przylegających do nadmorskiego deptaka. Woda przekroczyła dopuszczalny poziom o kilkadziesiąt centymetrów, a północny wiatr wiał z siłą do 10 stopni w skali Beauforta wpychając wodę do kanału portowego.Hydrologiczny stan alarmowy ogłoszono również w Gdańsku, Gdyni, Helu, Pucku, Władysławowie, Łebie i Darłowie. Wysoki poziom wody osiągnęła gdańska Motława. W wyniku przelania wody z kanału Martwej Wisły ulica Wiślna w Gdańsku Letnicy została zamknięta. Na Żuławach silne porywy północnego wiatru spowodowały wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego, a następnie do rzeki Elbląg i jeziora Druzno. Poziom wód w Nowym Batorowie i Tolkmicku na Zalewie Wiślanym, w Dolnej Kępie na Nogacie, w rzece Wąskiej w Pasłęku oraz w Elblągu na rzece Elbląg przekroczył po zmroku stany ostrzegawcze i zbliża się do alarmowych.

Woda podlała molo w Gdyni Orłowie oraz dolne pomosty sopockiego. Brzeźnieńskie zostało zamknięte.


ODWOŁANE POŁĄCZENIA MORSKIE I LOTNICZE

Z powodu złych warunków pogodowych odwołano rejsy promów Stena Line, na linii Gdynia - Karlskrona. W portach po obu stronach Bałtyku pozostały statki Stena Spirit i Stena Vision. Planowo miały wypłynąć o 21:00.

Sytuacja miała się źle również w gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Samoloty ze Sztokholmu i Krakowa zostały przekierowane do Warszawy, a z Londynu Luton - do Bydgoszczy. Pasażerowie zostaną przywiezieni do Gdańska autokarami. Wiele samolotów przyleciało z opóźnieniem. Loty do Barcelony, Londynu Luton, Doncaster-Sheffield, Liverpoolu zostały odwołane. Samolot do Warszawy wyleci z opóźnieniem.

Przez jakiś czas nieprzejezdny był także odcinek SKM na trasie Słupsk-Lębork z powodu awarii sieci trakcyjnej.

Od naszych słuchaczy dostaliśmy mnóstwo zdjęć z zaśnieżonych pomorskich dróg.


AWARIE PRĄDU

Silny wiatr spowodował awarie prądu na Pomorzu. Energa poinformowała o braku prądu w niektórych miejscowościach w gminach Kościerzyna, Stężyca, Przywidz, Trąbki Wielkie, Luzino i Gniewino.

Rafał Mrowicki

Zobacz Galerię