Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Wiktor Miliszewski

środa,

04 stycznia 2017

22:00

Województwo pomorskie poza czołówką we wzroście PKB w 2015 roku. "Dystans do silniejszych regionów będzie się zwiększać"

Pomorze poza podium we wzroście PKB w 2015 rok. Województwo pomorskie nadal jest jednym z liderów, ale są województwa, które rozwijają się szybciej od nas - wynika z szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wartość PKB na jednego mieszkańca była wyższa od średniej krajowej tylko w czterech województwach. Pomorskiemu zabrakło do niej czterech i jednej dziesiątej punktu - zwraca uwagę niezależny ekspert, ekonomista Stanisław Szultka

- Wyprzedzają nas takie regiony jak mazowieckie, które jest klasą samą dla siebie, ale też wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie - mówi ekspert. - Chociaż jesteśmy jednym z liderów to cały czas np. małopolskie czy wielkopolskie rozwijają się szybciej.

DYSTANS BĘDZIE RÓSŁ

Co więcej - z danych dotyczących udziału PKB województw w rozwoju kraju - wynika, że przed nami są województwa łódzkie i małopolskie, a Pomorze zajmuje 7. miejsce. - Nam żyje się komfortowo i nie zauważamy, że inni rozwijają się szybciej, a to ma konkretne konsekwencje - dodaje Szultka.

- Te najsilniejsze regiony jednak wysysają zasoby pracy wykwalifikowanej i przyciągają kolejne inwestycje, które generują miejsca pracy - mówi ekonomista. - W dłuższej perspektywie dystans do najsilniejszych regionów w Polsce relatywnie się zwiększa.

Pomorze ma też swoje atuty. To jakość życia, kwestia czystości środowiska czy bliskości natury.
Iwona Wysocka/mro