Wiadomości
Podpisanie umowy na finansowanie projektu na zdjęciu dyrektor CSE Antoni Czyżyk oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Fot. CSE "Światowid"

środa,

04 stycznia 2017

19:03

Szkoła młodych geniuszy w Elblągu. 1,5 miliona na projekt dla uczniów z wiejskich szkół

"Szkoła młodych geniuszy" - projekt pod taką nazwą rozpoczęło realizować Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Projekt wart 1,5 miliona złotych skierowany jest do uczniów wiejskich podstawówek. - Dzieciaki uczestniczyć będą przez ponad rok w niezwykłych zajęciach pozalekcyjnych - obiecuje Marta Derlukiewicz, koordynator projektu.

- Celem projektu jest zaktywizowanie dzieci ze wsi. Chcemy wyrównać szanse pomiędzy terenami wiejskimi a miejskimi, dlatego postanowiliśmy wprowadzić szereg działań, które rozszerzą horyzonty, zwiększą motywację dzieci do nauki, do tego, by piąć się wyżej. Chcemy rozbudzać w nich chęć poznawania świata – wyjaśnia Marta Derlukiewicz z CSE "Światowid", pomysłodawczyni projektu.
    
194 UCZNIÓW

W projekcie udział weźmie pięć szkół z czterech gmin: Markusy, Rychliki, Pasłęk, Gronowo Elbląskie. Razem 194 uczniów oraz 84 nauczycieli. Raz w tygodniu uczniowie klas czwartych lub piątych (o tym, których dokładnie, decyduje placówka) będą spotykali się z instruktorami, specjalistami z zewnątrz. Raz w miesiącu, w soboty, będą przyjeżdżały do CSE Światowid. Na koniec uczestnicy przygotują Festiwal Kreatywności.

PRZEŁOŻENIE NA MOTYWACJĘ
   
  - Dzieci zrobią to samodzielnie. Będą miały na to budżet, o którym same będą decydowały. Postanowią ile pieniędzy przeznaczą na promocję, ile na prowadzących wykłady, ile na materiały. Oczywiście wszystkie działania będzie nadzorował specjalista – tłumaczy Marta Derlukiewicz. - W ten sposób dzieci będą mogły zobaczyć efekty swojej pracy. Mam nadzieję, że przełoży się to na ich motywację.
Marek Nowosad/mro