Wiadomości
Silny wiatr nad morzem na razie się utrzyma. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

środa,

04 stycznia 2017

16:31

Pogoda daje się we znaki. Nad morzem ostrzeżenie drugiego stopnia przed wiatrem. Podwyższony poziom wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem nad morzem. Ostrzega również przed oblodzeniem dróg.
W nocy czekają nas przelotne opady śniegu. Nad morzem utrzyma się porywisty wiatr początkowo o prędkości 100 km/h, jednak po północy będzie stopniowo słabnąć. Może powodować zamiecie śnieżne, które mogą lokalnie ograniczyć widzialność do 500 m. W całym regionie przewidywane oblodzenie jezdni i chodników, radzimy więc szczególną ostrożność pieszym i kierowcom.


PODWYŻSZONY POZIOM WÓD

Synoptycy zapowiadają również podwyższony poziom wód w Bałtyku. W całym województwie pomorskim obowiązuje III - najwyższy - stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Oznacza to, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

W Ustce woda wlała się na bulwar, interweniowało 16 zastępów straży pożarnej. Wykorzystali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Poziom wody podniósł się również w Elblągu.


KIEROWCY OSTRZEGAJĄ - SZKLANKA NA DRODZE

Słuchacze ostrzegają również przed fatalnymi warunkami na drogach. Jest ślisko i pada śnieg, a może być jeszcze gorzej. Dostajemy zdjęcia i ostrzegamy - proszę uważać.

WIATR NIECO OSŁABNIE

W czwartek pogoda bez większych zmian. Utrzyma się duże zachmurzenie oraz przelotne opady śniegu. Termometry pokażą od -5 do -2 stopni Celsjusza. Wiatr nieco osłabnie, jednak może wiać z prędkością 70 km/h. W nocy temperatura może spaść do 7 stopni poniżej zera, wiatr będzie umiarkowany, nad morzem porywisty. Będzie powodować zamiecie śnieżne.

Co oznacza ostrzeżenie II stopnia?

"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - czytamy na stronie IMGW.

Rafał Mrowicki

Zobacz Galerię