Wiadomości
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie zintegrowanego systemu poboru opłat za komunikację zbiorową w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

środa,

04 stycznia 2017

15:48

Jeden wspólny bilet elektroniczny dla całego województwa. Wstępna deklaracja podpisana

Będzie wspólny bilet na wszystkie środki komunikacji na Pomorzu. Władze województwa i samorządowcy podpisali list intencyjny w tej sprawie. Pilotaż ma zostać wprowadzony w przyszłym roku.
Do 2020 roku na terenie całego województwa pomorskiego zostanie całkowicie wdrożony system, dzięki któremu pasażerowie korzystający ze środków komunikacji zbiorowej pojadą na podstawie jednego wspólnego biletu. To efekt wprowadzanego w życie systemu ujednolicenia poboru opłat za przewozy w transporcie zbiorowym oraz wprowadzeniu jednolitej informacji pasażerskiej.

W PRAKTYCE

Pasażerowie uzyskają możliwość realizowania podróży na podstawie jednolitego, zintegrowanego biletu elektronicznego w dowolnych relacjach i przy wykorzystaniu środków transportu każdego przewoźnika objętego programem. System nie ujednolica taryfy, każdy przewoźnik ma swoją. Podróżny będzie miał dostęp do taryfy każdego z przewoźników poprzez jeden system opłat.

OPŁATY

Dostępnych będzie kilka form dokonywania płatności. Takie same systemy będą obowiązywały u wszystkich organizatorów i przewoźników. Bilet będzie można zakupić:

- za pomocą urządzenia mobilnego np. telefonu, tabletu,
- płacąc gotówką oraz kartą płatniczą w automatach na peronach i węzłach integracyjnych,
- poprzez samodzielne wydrukowanie biletu z kodem kreskowym.

KORZYŚĆ DLA WSZYSTKICH

Dla miast takich jak Wejherowo czy Tczew oddalonych od Trójmiasta, a jednocześnie nierozerwalnie zintegrowanych, wprowadzenie takiego systemu znacznie ułatwi korzystanie z zintegrowanych środków komunikacji miejskiej na terenie całego województwa.

Samorządowcy liczą, że dzięki zniesieniu skomplikowanych taryf i wprowadzeniu jednej opłaty, więcej osób będzie dojeżdżało do pracy komunikacją miejską - mówi wiceprezydent Wejherowa Beata Rutkiewicz.

- Dla nas oznacza to ulepszenie i poprawę jakości w transporcie publicznym. Wiąże się to z większą łatwością zakupu biletu i poruszania się. Ze względu na nasze położenie duża cześć naszych mieszkańców podróżuje do Trójmiasta. Chcielibyśmy, żeby - nawet ze względów środowiskowych - większa cześć mieszkańców przeniosła się z samochodów na zbiorową komunikację miejską – tłumaczy Rutkiewicz.

INTEGRACJA NIE TYLKO NA TERENIE MIASTA

- Węzeł tczewski należy do największych węzłów w kraju. Integracja w obrębie komunikacyjnym nie tylko na terenie miasta Tczewa, ale również poprzez kolej jest naszą pilną potrzebą, żeby dojechać do Trójmiasta,  a następnie poruszać się po Trójmieście autobusem czy tramwajem – mówi prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

SYSTEM INFORMACYJNY

Dodatkowo podróżny będzie miał dostęp do regionalnej informacji pasażerskiej wszystkich organizatorów transportu publicznego i przewoźników w regionie. Ma to umożliwić planowanie oraz jak najlepsze zaplanowanie drogi jak i opłat. Ponadto bilet będzie połączony z ofertami komercyjnymi. Chodzi o to, że będzie go można zakupić w pakiecie np. z biletem wstępu do Muzeum w Malborku, albo bilet komunikacji miejskiej będzie połączony z opłatą parkingową.

- Wdrożenie w województwie pomorskim tego wspólnego dla wszystkich organizatorów transportu i przewoźników systemu jest kolejnym, można wręcz powiedzieć, że ostatecznym, krokiem do uproszczenia sposobu uiszczania opłat za przejazd komunikacją zbiorową w regionie, a w szczególności Aglomeracji Trójmiejskiej – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

System w pełni ma zostać wdrożony na terenie całego województwa do końca czerwca 2020 roku.

W środę 4 stycznia 2017 roku w Urzędzie Marszałkowski Województwa Pomorskiego Marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski wraz z przedstawicielami Obszaru Metropolitalnego Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, a także miast: Wejherowo, Tczew, Starogard Gdański, Słupsk, Chojnice, Ustka, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście oraz Przewozy Regionalne podpisali wstępną deklarację wprowadzenia ujednoliconego systemu poboru opłat wspólnego dla wszystkich przedstawicieli transportu zbiorowego województwa pomorskiego.

Jacek Klejment/js/mar


Zobacz Galerię