Wiadomości
Szlaban przed zamontowaniem elementów odblaskowych. Fot. Rafał Słomczewski

piątek,

06 stycznia 2017

14:03

Radio Gdańsk oświetla Pętlę Reja w Sopocie. Przy nowym szlabanie na trasie rowerowej pojawiły się odblaski

Jeden z naszych słuchaczy opublikował w Internecie zdjęcie szlabanu, który z końcem roku stanął na Pętli Reja w Sopocie. Dzięki interwencji Radia Gdańsk miejsce będzie lepiej widoczne dla rowerzystów.


Pętla Reja jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla rowerzystów w Trójmieście, jednak bardzo chętnie korzystają z niej również kierowcy samochodów. Skracali sobie w ten sposób drogę na obwodnicę, omijając zakorkowaną ulicę Spacerową. Nadleśnictwo zwraca uwagę, że kierowcy przejeżdżając przez las łamali prawo i stwarzali zagrożenie dla rowerzystów.

SŁABA WIDOCZNOŚĆ

Aby im przeszkodzić, leśnicy postawili na jednym ze zjazdów szlaban, który zagradza drogę samochodom, jednak zostawia trochę miejsca na przejazd roweru. W poniedziałek jeden z internautów opublikował w Internecie zdjęcie szlabanu stojącego na środku zjazdu. Zdania w komentarzach pod zdjęciem były podzielone. Część internautów rozumiała powody pojawienia się szlabanu, jednak przeważały zdania krytyczne. Rowerzyści obawiają się, że odstęp jest za wąski a sam szlaban słabo widoczny, szczególnie zimą.

Internauci pisali:

- No i mamy teraz wszyscy karę za głupotę innych.

- Szlaban kończy się w połowie szerokości drogi. Idealnie zablokuje samochód (chociaż mniejsze dadzą radę), a rowery dalej będą mogły śmigać, w dużo bezpieczniejszych warunkach.

- W szczycie sezonu może być ciasno minąć się z kimś kto będzie leciał z góry...

- Jeśli nie ma sposobu na auta to tak trzeba, a rowerem spokojnie można to ominąć.


ODBLASKI

W środę dziennikarz Radia Gdańsk zadzwonił w tej sprawie do sopockiego urzędu miasta. Rzeczniczka poinformowała, że skonsultuje temat z Sopockim Oficerem Rowerowym, Krzysztofem Jałoszyńskim. Tego samego dnia nasz dziennikarz rozmawiał z rzecznikiem Nadleśnictwa Gdańsk, który poinformował go o pojawieniu się przy szlabanie elementów odblaskowych.

- Daliśmy naklejki odblaskowe, które mają zwiększyć widoczność szlabanu - mówił w rozmowie z Radiem Gdańsk Łukasz Plonus, rzecznik gdańskiego Nadleśnictwa. - Zobaczymy jak to będzie sprawdzało się w przyszłości. Rozmawiałem z Sopockim Oficerem Rowerowym o pomysłach na poprawę bezpieczeństwa.

Poniżej oświadczenie Sopockiego Oficera Rowerowego:

 

Rafał Mrowicki