Wiadomości
fot. pixabay

poniedziałek,

02 stycznia 2017

19:52

4 tysiące, pomoc prawna i asystent rodziny. Rusza nowe świadczenie rodzinne

Wsparcie skierowane jest do rodziców i opiekunów dzieci upośledzonych i nieuleczalnie chorych. W Gdańsku pomocy udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Gdańskie Centrum Świadczeń, które będzie wypłacać pieniądze.
- Aby skorzystać ze świadczeń należy złożyć wniosek w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Co ważne, nie jest to świadczenie uzależnione od dochodów. Świadczenie nie podlega też egzekucji komorniczej, nie jest też obciążone podatkiem dochodowym - mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek dostępny w Gdańskim Centrum Świadczeń i dwa zaświadczenia lekarskie: w tym to potwierdzające chorobę lub upośledzenie dziecka.

POMOC WSZELKIEGO RODZAJU

- Oprócz wsparcia finansowego rodzice i opiekunowie mogą też liczyć na pomoc prawną, psychologiczną i, co ważne, asystenta rodziny - mówi Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR-u. - Asystent rodziny będzie opracowywał katalog pomocowy, występował w imieniu podopiecznych do różnych instytucji zdrowia czy wypłacających świadczenia. Ma w ludzki sposób ułatwić życie mamie, która i tak ma już wielki życiowy problem. Zakres takiej pomocy będzie oceniany indywidualnie - niektóre kobiety z niepełnosprawnymi dziećmi mogą liczyć na pomoc partnerów lub rodziny, inne są zupełnie same - dodaje.

Dlatego każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku szacuje, że z tej pomocy skorzysta około stu pięćdziesięciu rodzin rocznie. Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu zostało wprowadzone ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem".

Aleksandra Nietopiel/amo