Wiadomości
Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena Fot. Piotr Klejment

czwartek,

29 grudnia 2016

07:20

Korzenie autora Władcy Pierścieni sięgają Gdańska. Są na to dowody

Prapradziadek J.R.R. Tolkiena urodził się w Gdańsku. Dowodem tej tezy mają być badania rodu Tolkienów publikowane na blogu pasjonata zajmującego się tym od lat - Ryszarda Derdzińskiego.
Niezwykłego odkrycia dokonał Ryszard "Galadhorn" Derdziński, redaktor bloga Tolknięty, poświęconego J.R.R. Tolkienowi. Dowodzi on, że rodzina twórcy trylogii "Władca Pierścieni" pochodziła z Gdańska.

Od 2010 roku pasjonat zajmuje się badaniem pochodzenia rodu Tolkiena. W publikacjach już wcześniej udowadniał, że geneza nazwiska jest wschodniopruska.

MAZURSKIE KORZENIE

- Jest to nazwisko niemieckie, które powstawało w XIV-XVI wieku w okolicach dzisiejszego Kętrzyna i Kaliningradu (Królewca). Niedawno dotarłem do aktu naturalizacji brata prapradziadka J.R.R. Tolkiena, który nazywał się Daniel Gottlieb Tolkien i według tego aktu z 1794 roku, urodził się w Gdańsku jako syn Christiana Tolkiena. Potem udało mi się znaleźć już w samych gdańskich dokumentach i Christiana Tolkiena i starszego o pokolenie lub dwa Michaela Tolkiena. Znamy adresy tych ludzi, znamy ich profesję - mówi Ryszard Derdziński.

PRAPRADZIADEK Z GDAŃSKA

Derdziński na blogu opisuje szczegółowo informacje na temat rodziny Tolkienów. Największą uwagę przykuwa postać właśnie Daniela Gottlieba Tolkiena, urodzonego w 1747 roku w Gdańsku, a zmarłego w 1813 roku w Londynie. Badacz na blogu dowodzi, że Daniel był bratem Johna Benjamina Tolkiena, który był prapradziadkiem J.R.R. Tolkiena.

- Rodzina Tolkienów przybyła do Anglii w XVIII wieku z Gdańska. Tolkienowie wiedzieli, że pochodzą z terenów niemieckojęzycznych, ale do niedawna nie wiedzieli skąd. W Gdańsku znaleźli się przybywając z okolic Królewca albo Kętrzyna.

ANTYKWARIAT TOLKIENÓW NA DOLNYM MIEŚCIE

Dodatkowo badacz podaje, że jeszcze w 1817 roku w Gdańsku rodzina Tolkiena była właścicielem antykwariatu na Dolnym Mieście. Miał się mieścić na ulicy Scharmachergasse. Według jego ustaleń, księgi adresowe z tego okresu podają, że przy tej ulicy mieszkali Tolkienowie.

- Niepodważalne jest przybycie Tolkienów z Gdańska. Weryfikacji wymagają raczej ich dzieje w Gdańsku, kiedy się tam znaleźli - mówi Derdziński.

Mimo że sam Tolkien wiedział o swoim germańskim pochodzeniu, chyba nigdy nie przypuszczał, że jego korzenie sięgają Gdańska. Badacz nie przestaje na tych ustaleniach i ma zamiar dalej zgłębiać historie rodu Tolkienów. 

- J.R.R. Tolkien nic nie wiedział o pochodzeniu swojej rodziny z Gdańska. Znał tylko pradziadka. My znamy jego prapradziadka i praprapradziadka. Moje badania dalej trwają. Czytam teraz dokładnie Historię Gdańska w czterech tomach i niedługo napiszę o moich ustaleniach - czytamy na blogu autora. 

Jacek Klejment/mmt