Wiadomości
Fot. Materiały prasowe

środa,

14 grudnia 2016

19:17

Trzecia edycja "Świadka historii" za nami. Przyznano nagrody honorowe IPN

- "Świadkiem historii" honorujemy osoby, które same tworzyły historię, a dziś są osobami, które pamięć o tych dziejach przekazują nam współczesnym i następnym pokoleniom - mówi Jarosław Szałek, prezes IPN.

- Ta edycja jest wyjątkowa, bo honorujemy osoby kilku pokoleń. Są wśród nich te, które walczyły jeszcze w czasie okupacji niemieckiej, stawiały opór i walczyły o wolność w czasie zniewolenia komunistycznego i to w różnych okresach, a zamykają je osoby najmłodsze, aktywne w końcu lat 80 - dodaje Jarosław Szałek.

ODZNACZENI OPOZYCJONIŚCI

Czesław Nowak, były pracownik gdańskiego portu, uczestnik strajku i członek NSZZ Solidarność, nagrodzony podczas środowej gali w Dworze Artusa w Gdańsku, nie krył radości, ale również zdziwienia takim wyróżnieniem. - Ludzi godniejszych ode mnie jest w Gdańsku o wiele więcej. Nie wiem, czym kierowała się gdańska dyrekcja IPN, że taką nagrodę postanowiono przyznać właśnie mnie. Ale skoro mnie wytypowali, to widocznie zasłużyłem - mówił Czesław Nowak.

Obok Czesława Nowaka laureatami trzeciej edycji nagrody honorowej "Świadek historii" w Gdańsku zostali: członek opozycji demokratycznej w PRL Andrzej Chmielewski, uczestnik konspiracji niepodległościowej w okresie II wojny światowej. Izydor Gencza, historyk i dziennikarz Adam Hlebowicz - obecnie dyrektor Programu III Polskiego Radia, pedagog i członkini opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych Anna Kołakowska i Robert Kwiatek, jeden z przywódców Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku w latach 80.

Ewelina Potocka/mro