Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

wtorek,

13 grudnia 2016

18:43

Pomnik jak żywa lekcja historii. W Gdańsku odsłonięto monument Ofiar Stanu Wojennego [ZDJĘCIA]

Płaskorzeźba przedstawia Antoniego Browarczyka - jedną z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. 35 lat temu dwudziestoletni wówczas "Tolek" wracając z zajęć został postrzelony w miejscu, gdzie odbywała się manifestacja.Dla upamiętnienia tego wydarzenia w parku im. Marii Konopnickiej, niedaleko Targu Rakowego, stanął pomnik. Budowa pomnika wyszła z inicjatywy Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" i Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność”.

GŁÓWNY PUNKT OBCHODÓW

Autorem pomnika jest Genadij Jerszow. Projekt był już gotowy pięć lat temu, ale wówczas kwestie formalne zastopowały ustawienie monumentu. Udało się to dzisiaj, w 35 rocznicę Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Odsłonięcie pomnika Antoniego Browarczyka to główny punkt obchodów rocznicy w Gdańsku. Wcześniej w kościele św. Brygidy odbyła się msza święta za ojczyznę. O 19:30 w ramach akcji "Zapal światło Pamięci" - rozświetlony zostanie Pomnik Poległych Stoczniowców. O 20.00 w sali BHP rozpocznie się rocznicowy koncert. Zagrają: Armia, Izrael, Bielizna, Kryzys, i Fabryka.

 

Posłuchaj też reportażu Anny Rębas o Antonim Browarczyku "Twarz Brata":

 

Aleksandra Nietopiel/amo


Zobacz Galerię