Wiadomości
Fot. www.korczak.gdansk.pl

poniedziałek,

05 grudnia 2016

15:00

Dom im. Janusza Korczaka w Gdańsku potrzebuje samochodu. Dołącz do akcji z Radiem Gdańsk i pomóż maluchom

Radio Gdańsk rusza z akcją charytatywną dla Domu imienia Janusza Korczaka w Gdańsku. Mali podopieczni tej placówki potrzebują nowego samochodu. Wszyscy mieszkańcy domu dziecka to maluchy chore i niepełnosprawne.
- Najczęściej jest to dziecięce porażenie mózgowe, artrogrypoza, czyli wrodzona sztywność stawów. Kilkoro dzieci cierpi na zespół Downa. Obserwujemy coraz większą liczbę dzieci z tak zwanym alkoholowym zespołem płodowym FAS. To, że takich dzieci jest coraz więcej może wynikać z tego, że coraz lepiej jest zorganizowana diagnostyka - wymienia dyrektor domu dziecka przy Abrahama w Gdańsku Ilona Puckowska-Pociask.

POMOC Z WIELU STRON

W placówce znajduje się 45 dzieci w wieku od 0 do 12. roku życia. Najmłodsze z nich pod koniec grudnia kończy rok. Najstarsze ma 11 lat. To jedyny taki dom dla dzieci w województwie pomorskim. Pomoc tym wyjątkowym dzieciom płynie z wielu stron. Inicjatorkami akcji zbierania pieniędzy na samochód dla maluchów są Anna Sawicka i Katarzyna Trzebiatowska. To był bardzo spontaniczny pomysł.

- Ja od kilku miesięcy czułam taką potrzebę żeby nie skupiać się wyłącznie na potrzebach najbliższych. Ja jako rodowita gdańszczanka, mieszkająca w Oliwie od wielu lat, przejeżdżająca koło domu przy Abrahama setki razy... to komu mamy pomóc jak nie tym dzieciaczkom? - opowiada Katarzyna Trzebiatowska.

RADIO GDAŃSK TEŻ POMAGA

Kasia i Ania zachęcały swoich znajomych i kolegów z pracy do wsparcia placówki. Aż w końcu trafiły do Radia Gdańsk. - Co roku jako Radio Gdańsk robimy coś fajnego, świątecznego. W tym roku stwierdziliśmy, że współpraca z domem dziecka w Oliwie jest dobrym pomysłem - opowiada Robert Silski z Radia Gdańsk.

Pierwszym krokiem była lista prezentów dla dzieci, którą otrzymaliśmy od domu dziecka. - Tu reakcja była lawinowa. Wystarczył właściwie jeden mail do pracowników, by lotem błyskawicy ta lista się zapełniła. Największym naszym problemem było to, czego życzyłbym wszystkim przy takich akcjach, więcej chętnych niż miejsc na liście - dodaje Robert Silski.

POTRZEBNY SAMOCHÓD

Najważniejszy jest jednak samochód. Placówka korzysta z 9-osobowego busa, który ma już sporo lat. - Częściej go nie ma niż jest... Jest częściej u mechanika, niż faktycznie możemy z niego korzystać. A my potrzebujemy samochodu naprawdę na co dzień. Część naszych dzieci jest dowożona do szkół, przedszkoli. Staramy się też zapewnić im atrakcje poza domem. Jeżdżą do filharmonii czy muzeum - mówi Ilona Puckowska-Pociask.

Więcej o akcji możesz posłuchać tutaj:


Zachęcamy do zbiórki na samochód dla dzieci z Domu im. J. Korczaka w Gdańsku.

GDAŃSKA FUNDACJA KORCZAKA "KOCHAJ I DAWAJ PRZYKŁAD" PKO Bank Polski
66 1020 1811 0000 0402 0269 8504
z dopiskiem "Na samochód"

Magda Manasterska/mar