Wiadomości
Fot. Google Maps

środa,

23 listopada 2016

11:27

Drewniane szpady z XVIII wieku odnalezione w pobliżu Teatru Szekspirowskiego

Archeologiczna sensacja w Gdańsku. Znaleziono tu dwie drewniane szpady z XVIII wieku. Znajdowały się w pobliżu miejsca, w którym obecnie jest Teatr Szekspirowski.

- Nawiązują one do istniejącej w Gdańsku 400 lat temu szkoły fechtunku, w której występowali angielscy aktorzy - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Służyły do ćwiczeń szermierczych. Jest to ewenement w skali kraju. Nigdzie, o ile nam wiadomo, takich drewnianych rapierów nie znaleziono, bo są one zbyt delikatne żeby przetrwać wieku. Te uchowały się w ziemi.

RAPIERY POD OPIEKĄ KONSERWATORÓW

Szpady odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych w latach 2014-15 na terenie sąsiadującym z Teatrem Szekspirowskim - po drugiej stronie Podwala Przedmiejskiego. Obecnie drewnianymi szpadami zajmują się konserwatorzy zabytków.

WYSTAWA PREZENTUJĄCA FUNDAMENTY SZKOŁY FECHTUNKU

W czasie prac archeologicznych prowadzonych kilkanaście lat wcześniej znaleziono fragmenty fundamentów szkoły fechtunku z początku XVII wieku, czyli 33 kilkumetrowe belki o średnicy 30 centymetrów. W tej chwili jest opracowywana koncepcja ich prezentacji na stałej wystawie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Więcej o odkryciach archeologów powiemy w Peronie Radia Gdańsk - Skarby kultury Pomorza o 21:30.

Marzena Bakowska/mro