Wiadomości
Czym Gdańsk kusi turystów fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

niedziela,

20 listopada 2016

14:59

Gdańsk w pierwszej 100 najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. "Pracujemy nad tym, żeby turystyka była całoroczna"

Trivago, popularny portal turystyczny, opublikował listę najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Na 69. miejscu w zestawieniu znalazł się Gdańsk. To może spowodować, że miasto nad Motławą w przyszłym roku odwiedzi jeszcze więcej turystów.

Ranking Trivago może tylko umocnić pozycję Gdańska jako turystycznego miasta. Portal, który może funkcjonować również w formie aplikacji, jest dostępny aż na 45 międzynarodowych platformach i odwiedza go aż 80 mln użytkowników miesięcznie.

 

Podczas tegorocznego sezonu do Gdańska przyjechało aż 770 tys. Turystów. Według badań Pomorskiego Instytutu Naukowego we współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną to 15-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Odwiedzają nas głwónie Niemcy, Anglicy i Skandynawowie.

W kwestii turystyki krajowej najwięcej gości przybywa z Mazowsza, Pomorza i Małopolski. W tym roku było to 540 tys. osób.

staty1

Fot. gdansk.pl

CO LUBIMY ROBIĆ W GDAŃSKU?

Najchętniej odwiedzana jest plaża, nawet gdy pogoda nie dopisuje. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zabytki. Najwięcej turystów odwiedza Bazylikę Mariacką, Ratusz Głównego Miasta, Żuraw i Dwór Artusa. Popularnością cieszą się także Europejskie Centrum Solidarności oraz Miejski Ogród Zoologiczny.

Powodów przyjazdu do Gdańska jest wiele, ale najczęściej wymienianym jest odpoczynek (takiej odpowiedzi udzieliło ponad 50 procent ankietowanych). Na drugim miejscu są odwiedziny krewnych (10 procent), na trzecim miejscu znajduje się chęć poznania kultury (8,2 procent).

Większośc przybywających do Gdańska preferuje spacery (56,20 procent), odpoczynek na plaży to równie ważny element spędzaia czasu (53,83 procent). Większość ankietowanych turystów podkreśliła, że najbardziej ceni sobie w Gdańsku atmosferę oraz życzliwość mieszkańców.

- Pracujemy nad tym, żeby turystyka w Gdańsku była całoroczna, albo trwała przynajmniej dziesięć miesięcy – mówi dla portalu gdansk.pl Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

W rankingu Trviago oprócz Gdańska znalazły się również Łódź i Poznań.

 źródło: gdansk.pl/hb/mmt