Wiadomości
W Polsce co roku rodzi się ponad 25 tysięcy wcześniaków Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

czwartek,

17 listopada 2016

08:09

Czasami ważą nawet mniej niż kilogram. I potrzebują dużo miłości [ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA]

Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce co roku ponad 25 tysięcy noworodków przychodzi na świat przed terminem. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.
Neonatolodzy apelują o stworzenie ośrodków, w których wcześniaki będą objęte kompleksową opieką do trzeciego roku życia. To da im szansę na wyrównanie opóźnień rozwojowych w stosunku do dzieci urodzonych o czasie.

POTRZEBA WIELU SPECJALISTÓW

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, profesor Ewa Helwich, podkreśla, że z powodu powikłań, jakie wiążą się z przedwczesnymi narodzinami, takie dziecko często potrzebuje opieki wielu specjalistów: neurologa, kardiologa, pulmonologa, okulisty, logopedy czy fizjoterapeuty.

Profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu im ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie dodała, że NFZ opłaca opiekę wcześniaków do 3. roku życia, ale tylko w poradniach neonatologicznych. Ważne jest, aby podczas jednej wizyty jednego dnia, w jednym ośrodku wcześniak, który tego wymaga, był zbadany przez wielu specjalistów.

OŚRODKI DLA WCZEŚNIAKÓW

Neonatolodzy chcą, aby na bazie istniejących szpitali wielospecjalistycznych powstało w Polsce około 26 ośrodków, które będą sprawować kompleksową opiekę nad wcześniakiem do 3. roku życia.

IAR/mich