Wiadomości
Dzieci są zadowolone. Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

środa,

05 października 2016

14:11

Przedszkolaki w Gdańsku będą piły wodę z kranu. "Jest smaczna i ma dużo witamin"

Dzieci z gdańskich przedszkoli będą piły wodę z kranu. Specjalne poidełka na zlecenie miasta montuje Saur Neptun Gdańsk. Pierwsze urządzenie pojawiło się w przedszkolu nr 35.
W tej placówce dzieci piły wodę z kranu od dawna. - Najpierw mieliśmy butlę, potem specjalne ujęcie zimnej wody z kranu. Przelewaliśmy ją do dzbanków. Wadą było to, że przy ponad setce dzieci zużywaliśmy mnóstwo plastikowych kubków. To mało ekologiczne. Teraz dzieci będą mogły pić wodę prosto z poidełka. Rodzice są coraz bardziej świadomi. Pilnują naszego jadłospisu i tego, żeby dzieci piły dużo wody - mówi dyrektor przedszkola Katarzyna Michalska.

"WODA SMACZNA I MA DUŻO WITAMIN"

Dzieci z nowego urządzania są zadowolone. Jest łatwe w obsłudze, a korzystanie daje im dużo radości. - Woda jest smaczna, ma dużo witamin i trzeba ją pić, żeby być zdrowym – przekonywały kilkulatki.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że do tej pory zamontowano 112 poidełek w szkołach. Docelowo urządzenia trafią do wszystkich przedszkoli. - Chcemy, żeby gdańszczanie już od najmłodszych lat mieli nawyk picia wody. To ważne dla zdrowia każdego z nas - mówi prezydent.

LUDZIE CORAZ BARDZIEJ SIĘ PRZEKONUJĄ

- Nasza woda spełnia najwyższe europejskie normy jakości - zapewnia Jacek Kieloch, wiceprezes Saur Neptun Gdańsk. - Jest zdrowsza od wszystkich butelkowanych napojów. Podejście mieszkańców też się zmienia. Obserwujemy to. Co dwa lata robimy badania satysfakcji klientów. Widać, że ludzie do wody z kranu coraz bardziej się przekonują - zapewnia.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które na tak dużą skalę realizuje projekt montażu zdrojów w placówkach oświatowych. 20 poidełek zostanie zamontowanych w gdańskich przedszkolach do końca października. SNG finansuje zakup urządzeń, ich montaż, a także laboratoryjne badania wody wykonane zarówno przed jak i po zamontowaniu zdroju. Tegoroczna edycja projektu jest już czwartą z kolei.

Joanna Stankiewicz/mar