Wiadomości
CC0 Public Domain

sobota,

24 września 2016

13:30

Eksperyment w Gdyni - młodzież na 3 dni odcięta od komputera. Były przypadki agresji, niektórzy rzucali przedmiotami

Trzy dni bez dostępu do urządzeń elektronicznych. O tym, że to możliwe przekonali młodzi ludzie z Gdyni, którzy wzięli udział w eksperymencie przeprowadzonym przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg.

Pomysłodawca badań Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego odciął 100 osób na 72 godziny od telefonów, komputerów, gier i telewizji. Większość eksperyment przeszła pomyślnie, ale wyniki zaskoczyły badaczy. Okazało się, że badanie wciągnęło całe rodziny i nagle wszyscy mieli dużo wolnego czasu.

RODZICIE NIE POTRAFIĄ SPĘDZAĆ CZASU Z DZIEĆMI

- Młodzież, która wcześniej zamykała się w swoich pokojach, wyszła z nich i zaczęła rozmawiać z rodzicami - relacjonował Maciej Dębski. - Dziewczyny znalazły czas ma babskie pogaduchy z mamą. Część rodziców wskazywała nawet nie na rozmowy, tylko na coś głębszego, że zaczęli przytulać swoje dzieci, bo po prostu byli bliżej siebie - powiedział ekspert.

Eksperyment pokazał, że wielu rodziców nie potrafi spędzać wolnego czasu z dziećmi. - Nie chcę wnikać, czy to kwestia zarabiania na chleb, czy takie są czasy, ale łatwiej eksperyment przechodziły dzieciaki, które miały wsparcie u rodziców, którzy mieli pasje i hobby - mówił Maciej Dębski.

IMG 2853Fot. dbamomojzasieg.com


O CZYM ROZMAWIAĆ, GDY NA STOLE NIE LEŻY TELEFON?

Autorzy eksperymentu zlecili młodym ludziom różne zadania. Między innymi bez użycia telefonu i internetu mieli się umówić w określonej restauracji ze znajomymi i dotrzeć tam środkami komunikacji miejskiej. Okazało się, że młodzi ludzie mieli problem z odczytaniem i znalezieniem rozkładu jazdy na wiatach przystankowych, bo zawsze tych informacji szukali w internecie. Poza tym, później, w czasie spotkania, inne były tematy rozmów, bo telefony komórkowe nie leżały na stołach.

POJAWIŁY SIĘ ATAKI AGRESJI, NIEKTÓRZY RZUCALI PRZEDMIOTAMI

Większość młodych ludzi przeszła eksperyment pomyślnie, mimo że była to dla nich sytuacja nienaturalna, ponieważ zdarzyła się pierwszy raz w życiu. Były jednak przypadki agresji, niektórzy rzucali przedmiotami.

Badania wykazały, że większy problem z wytrwaniem bez dostępu do urządzeń elektronicznych miały osoby bez pasji. Okazało się, że większość młodych ludzi, bo aż 62 procent, korzysta z internetu wtedy, gdy się nudzi.

To był pilotaż, ale w przyszłym roku Fundacja Dbam o Mój Z@sięg chce na tydzień odciąć w Gdyni od internetu i urządzeń mobilnych całe klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

 


IAR/puch