Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

piątek,

23 września 2016

19:36

Jubileusz niezwykłej uczonej. "Nic mądrego w życiu nie robiłam, tylko los mnie chronił"

Profesor Marianna Sankiewicz-Budzyńska to inżynier dźwięku, jedna z twórców Polskiego Radia, pracowała także w Radiu Gdańsk. Wybitna uczona kończy 95 lat.
Jubileusz odbył się w Teatrze Szekspirowskim. Uroczystość rozpoczął chór utworem Gaudeamus Igitur, po którym na scenę wyszła profesor w towarzystwie swoich dawnych studentów. Jeden z nich, prof. Andrzej Czyżewski wygłosił laudację, w której zawarte były istotne elementy życiorysu jubilatki.

0oooooooooo
fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

"CHRONIŁ MNIE LOS"

Mariann Sankiewicz-Budzyńska niewątpliwie zasłużyła się dla historii. Wojna zastała ją w Wilnie. Jako konspirantka pod wskazane adresy roznosiła egzemplarze "Głosu Wileńskiego". Opiekowała się Żydówkami, wychowywała osieroconą na wojnie dziewczynkę.

- Nic mądrego w życiu nie robiłam, tylko los mnie chronił - mówiła skromnie jubilatka.

KOBIETA O WIELKIM SERCU

Profesor pełniła też na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej funkcje wykładowcy, prodziekana i prorektora ds. kształcenia. Zawsze służyła studentom pomocą i przede wszystkim wsparciem na drodze rozwoju. Pieszczotliwie nazywana była przez nich "ciocią". Jeden z jej doktorantów z Mali nazwał nawet swoją córeczkę imieniem Marianna Sankiewicz.

Uczona odtworzyła także przy pomocy studentów fasadę gmachu głównego Politechniki Gdańskiej - pięć lwich głów, nazwanych później Lwami Marianny.

NIETYPOWA FORMA ŻYCZEŃ

Jubilatce można było złożyć życzenia, nagrywając je w "życzeniomacie" - ustawionym w foyer teatru stanowisku multimedialnym. Jubileusz miał również obchodzić mąż uczonej-– prof. Gustaw Budzyński, jednak nie mógł zjawić się na wydarzeniu ze względu na złe samopoczucie.
Patrycja Oryl/amo