Wiadomości
Reżyser Małgośka Szumowska i aktorka Maja Ostaszewska fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

sobota,

17 września 2016

17:30

Te chwile zapamiętamy na długo. Ubiegłoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni na 10 fotografiach

Ubiegłoroczny festiwal filmowy obfitował w ważne wydarzenia dla polskiej kinematografii. Nagrodę Złote Lwy dla najlepszego filmu otrzymał obraz Małgośki Szumowskiej "Body/Ciało". W kuluarach szeptano o obecności na festiwalu wtedy niedawno zaręczonych Agnieszki Szulim i Piotra Woźniak-Staraka. Wszystkich zaskoczyła nagła śmierć reżysera Marcina Wrony, twórcy startującego w Konkursie Głównym "Demona".

Przypominamy najważniejsze chwile w fotograficznym kadrze.

1. SMUTNA GALA ZAKOŃCZENIA

Tak smutnej gali zakończenia festiwalu nie było nigdy wcześniej. O poranku w dniu wręczenia nagród 40. FFG w hotelowym pokoju samobójstwo popełnił reżyser Marcin Wrona. Organizatorzy zdecydowali o korekcie scenariusza gali, zrezygnowano z wielu elementów muzycznych, barwnej oprawy, a przede wszystkim z gali czerwonego dywanu. Gwiazdy wchodziły do Teatru Muzycznego asfaltową drogą lub tylnymi drzwiami.

festiwalnajlepszezdjecia 3Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE2. SELFIE LAUREATEK


W kobietach siła! Aktorka Maja Ostaszewska i reżyser Małgorzata Szumowska triumfowały na 40. FFG. Podczas Młodej Gali Ostaszewska dostała statuetkę od magazynu Elle, na gali zamknięcia Szumowską nagrodzono Złotymi Lwami za najlepszy film roku za "Body/Ciało".

festiwalnajlepszezdjecia 12Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


3. SPOTKANIE NA PLACU GRUNWALDZKIM

Podczas festiwalu najłatwiej spotkać na żywo swoich ulubionych aktorów. Na Placu Grunwaldzkim z fanami rozmawiali m.in. Jerzy Antczak, Jadwiga Barańska, Małgorzata Potocka czy Andrzej Chyra. Tu fan z Bożeną Dykiel.

festi8
fot. Radio Gdańsk/Dominika Raszkiewicz

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


4. OSTATNIE ZDJĘCIE

Reżyser Marcin Wrona odszedł niespodziewanie, w nocy z 18 na 19 września 2015 roku. Jeszcze dwa dni wcześniej podczas konferencji prasowej z dziennikarzami promował swój  film "Demon". To stąd pochodzą jego ostatnie fotografie.

festiwalnajlepszezdjecia 7fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


5. ZŁOTY KLAKIER RADIA GDAŃSK

To zdjęcie szczególnie ważne dla redakcji Radia Gdańsk. Statuetkę przyznajemy podczas Młodej Gali reżyserowi najdłużej oklaskiwanego filmu konkursowego. Tym razem nagroda trafiła do Marcina Bortkiewicza, reżysera "Nocy Walpurgi". Nagrodę wręczył Lech Parell, ówczesny prezes Radia Gdańsk.

festiwalnajlepszezdjecia 6fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


6. ULUBIEŃCY FOTOREPORTERÓW

Nikt nie spodziewał się, że producent filmowy Piotr Woźniak-Starak przyjedzie do Gdyni z ukochaną Agnieszką Szulim. Obecność wtedy świeżo upieczonych narzeczonych wywołała entuzjazm wśród festiwalowej publiczności i fotoreporterów. Trzeba przyznać, że para była najchętniej fotografowaną, a ich zdjęcia z 40. FFG do dziś są przedrukowywane w magazynach plotkarskich. Wzięli ślub 27 sierpnia tego roku.

festiwal filmowy zdjecia szulimfot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


7. WARKOCZYK DYMNEJ

Anna Dymna była jedną z największych gwiazd, które pojawiły się na festiwalu. Wystąpiła w filmie "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", który otrzymał Srebrne Lwy. Podczas konferencji prasowej rozbawiła dziennikarzy do łez słowami: "Kiedyś grałam królową, teraz babcię klozetową". To się nazywa dystans do siebie!

festiwalnajlepszezdjecia 9fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


8. MISTRZ SKOLIMOWSKI

Na 40. FFG Jerzy Skolimowski promował film "11 Minut", startujący w Konkursie Głównym. Choć obraz był wymieniany wśród faworytów do nagrody głównej, otrzymał "tylko" Nagrodę Specjalną Jury za oryginalność koncepcji artystycznej. Tu reżyser podczas konferencji prasowej.

festiwalnajlepszezdjecia 4fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


9. KAŻDY CHCE PRZEPROWADZIĆ WYWIAD

Na festiwalu każdy dziennikarz jest równy i ma taki sam dostęp do filmowców. Tu uczennice szkoły podstawowej przeprowadziły wywiad z aktorem Tomaszem Kotem.

festiwalnajlepszezdjecia 8fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE


10. RELAKS W GDYNI

Plac Grunwaldzki między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym to ścisłe centrum festiwalu. To tu można spotkać gwiazdy czy w spokoju zrelaksować się na leżakach. Obawiamy się jedynie, że z psem wejście na pokaz filmowy mogło być trochę utrudnione :)

festiwalnajlepszezdjecia 10fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE

zebrała Dominika Raszkiewicz