Wiadomości

Prowadzi:  Super User

09:14

środa,

10 sierpnia 2016

Pomorze dostanie gigantyczne pieniądze na kolej. "Takich inwestycji nie było od 30 lat"

Nawet 6 mld zł dostanie Pomorze na inwestycje kolejowe w regionie - zapowiada w Radiu Gdańsk wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zrewitalizowane zostaną wszystkie główne linie kolejowe w naszym regionie.

Na remonty i inwestycje kolejowe zostanie przeznaczonych ponad 6 mld złotych. To prawie 10 proc. wszystkich środków, które Polsce przyznała Unia. Kwotę trzeba wykorzystać do 2020 roku.

BĘDĄ PIENIĄDZE NA GŁÓWNE POŁĄCZENIA

Kazimierz Smoliński potwierdził, że w ramach inwestycji powstanie m.in. drugi tor kolejowy z Gdyni do Słupska. - Rewitalizacja tej linii skróci czas przejazdu, poprawi się jego jakość - mówił Kazimierz Smoliński. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra zelektryfikowana zostanie linia Gdynia-Kościerzyna. Tam również powstanie drugi tor.

GDZIE SIEDZIBA POLSY?

W ostatnim czasie głośno mówi się o przeniesieniu siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy. Gość Radia Gdańsk stwierdził, że takiej decyzji nie powinno się podejmować. - Dyrektor POLSY, prof. Marek Banaszkiewicz jest z Warszawy, na pewno byłby zadowolony z takiego obrotu spraw. My, jako posłowie z Gdańska złożyliśmy oficjalny sprzeciw, aby nie przenosić POLSY. Musi ona zostać w Gdańsku. Będziemy robili wszystko, żeby tak się stało - powiedział gość Jacka Naliwajka.

Pola/mmt